Protokół z Sesji z 16.06.2010r.

 

Protokół Nr XLIX/2010

z posiedzenia XLIX Sesji Rady Miejskiej w Gołdapi

odbytego w dniu 16 czerwca 2010 roku.

 

Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy – 20

Obradom przewodniczył: Remigiusz Karpiński.

Nieobecni usprawiedliwieni: Tomasz Waraksa

Nieobecni nieusprawiedliwieni: Marek Kalinowski

Protokołowała Alicja Pietranis – inspektor.

Godzina rozpoczęcia – 12,00, zakończenia – 14,00

 

Porządek posiedzenia

  1. 1. Otwarcie posiedzenia

  2. 2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji

  3. 3. Informacja burmistrza na temat pracy Urzędu

  4. 4. Informacja Przewodniczącego Rady na temat pracy Rady

  5. 5. Interpelacje i zapytania radnych

  6. 6. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących organów osiedli

  7. 7. Odpowiedzi na interpelacje

  8. 8. Podjęcie uchwał w sprawach:

  1. zatwierdzenia „Programu opieki nad zabytkami miasta i gminy Gołdap na lata 2010 – 2013”

  2. zmian budżetu gminy na 2010 rok

  3. przekazania środków finansowych dla Straży Granicznej w Kętrzynie

  4. udzielenia pomocy gminom Sandomierz i Wilków

  5. zmiany uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytów długoterminowych w 2010 roku

  1. 9. Wolne wnioski

  2. 10. Zamknięcie obrad Sesji

Do pkt.1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Gołdapi - Remigiusz Karpiński. Przestawił porządek posiedzenia. Stwierdził, iż w sesji uczestniczy 19 radnych, zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.

Przewodniczący Rady zaproponował zdjęcie z porządku posiedzenia projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia założenia cmentarza komunalnego, a wprowadzenie dwóch projektów uchwał w sprawach: przekazania środków finansowych dla Straży Granicznej w Kętrzynie i udzielenia pomocy gminom Sandomierz i Wilków.

 

Do pkt.2

Do protokołu Sesji uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie został on przyjęty.

 

Do pkt.3

Burmistrz Gołdapi Marek Miros poinformował, iż w okresie między sesyjnym obchodzono 10 – lecie Gimnazjum, po kapitalnym remoncie budynku odbyło się otwarcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi. Odbyło się oficjalne otwarcie przedszkola prywatnego. Rozpoczęła się adaptacja pomieszczeń w Przedszkolu Samorządowym w Gołdapi. Przedszkole przyjęło wszystkie dzieci, które zostały do niego zapisane. Burmistrz Gołdapi spotkał się z Premierem w/s dofinansowania z budżetu państwa budowy i remontu dróg wiejskich. Uczestniczył na zaproszenie ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce w corocznym przyjęciu z okazji święta Rosji. Uczestniczył również w spotkaniu samorządowców w Częstochowie i dniach Gusiewa. W obchodach 440–lecia Gołdapi uczestniczyli między innymi zaproszeni przedstawiciele z miast partnerskich. Odbyły się również obchody 20–lecia samorządu terytorialnego. W Gołdapi przebywają dzieci z miejscowości dotkniętych powodzią. Rozpoczęła się budowa ciepłowni. Rozpoczęto odwierty nad jeziorem. Rozstrzygnięto przetarg na budowę wodociągu Pogorzel – Kozaki. Prace rozpoczną się w lipcu. Gołdap otrzymała nagrodę Anioła Ekologii. Na ogłoszony ranking dotyczący wykonania budżetu za 2009 rok, wśród gmin Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Gołdap zajmuje I miejsce w gminach miejsko – wiejskich, a II w ogólnej klasyfikacji.

 

Do pkt.4

Przewodniczący Rady przedstawił informację na temat pracy Rady między Sesjami.

 

Do pkt.5

Prośbę w imieniu gołdapskich Harcerzy złożył dh Damian Czarniewski zastępowy zastępu „GROM-nice”. Prośba dotyczy udzielenia pomocy finansowej w wymianie drzwi wejściowych miejskiego Hufca mieszczącego się przy ulicy Żeromskiego 8 a.

Radny Józef Wawrzyn złożył pisemne interpelacje w sprawach:

  1. 1) poprawy stanu technicznego dróg wiejskich Gminy Gołdap, w szczególności w miejscowościach, w których są producenci mleka, ponieważ istnieje zagrożenie odbioru mleka od gospodarstw ze względu na zły stan dróg, co skutkuje awariami zawieszenia pojazdów przewożących mleko, lub brakiem możliwości dojazdu.

  2. 2) weryfikacji przez odpowiednie służby nadzorujące z Urzędu Miejskiego z wywiązywania się z obowiązków przez wykonawcę usług związanych z utrzymaniem cmentarza; opinie społeczeństwa w tej sprawie są bardzo negatywne.

Radny Piotr Kuśtowski złoży interpelację w sprawie „oczyszczenia jeziora Gołdap”.

Radny Piotr Rant złożył interpelacje w sprawach:

  1. Dokonania zmian w regulaminie parku. Wprowadzić zapis o wyznaczeniu ścieżek na trawnikach, po których można by było chodzić.

  2. Usytuowania fotoradarów na ulicy Armii Krajowej. Ulica jest niebezpieczna z uwagi na nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości przez kierowców, w szczególności motocyklistów.

  3. Poszerzenia studni, która będzie na terenie dzielnicy uzdrowiskowej .

Radny Andrzej Pianka złożył interpelacje w sprawach:

  1. Na jakim etapie jest budowa stacji uzdatniania wody?

  2. Czy w studni W4 została oczyszczona woda?

  3. Usytuowanie wiatraków w coraz bliższej odległości od miasta. Czy jest to zgodne ze statutem uzdrowiska? Kto wydaje pozwolenia na ich budowę?

Radny Marian Chmielewski złożył interpelacje dotyczącą braku nadzoru przez Burmistrza nad pracownikami. Chodzi o Krzysztofa Kalinowskiego, który z pretensjami reaguje na zgłaszane wnioski w sprawie naprawy dróg wiejskich. Przez brak nadzoru i nie dopełnieniu formalności została wytyczona droga, a następnie zrobiona za gminne pieniądze. Droga nie została przejęta od Agencji i część jej została przez nią sprzedana. Jak zostanie sprzedana druga część drogi to nie będzie dojazdu i trzeba będzie budować nową drogę.

 

Do pkt. 6

Leon Korotko sołtys z Kośmidr złożył wniosek w sprawie naprawy dróg wiejskich: torowisko – Kośmidry, Kośmidry – Rostek. Drogi są nieprzejezdne. Zapytał dlaczego nic się nie dzieje z funduszem sołeckim?

Marian Milewski sołtys z Jan złożył wniosek o wykoszenie poboczy na drodze Gołdap – Rogale. Droga jest kręta, pobocza są zarośnięte, na zakrętach nic nie widać. W miejscowości Jany należy wymienić wkład w tablicy ogłoszeń.

Jadwiga Banach sołtys z Siedliska poinformowała, iż równanie dróg przyniosło więcej szkód niż pożytku.

Mirosława Piasecka zapytała, czy koszty żwiru przywiezionego na drogi wiejskie pochodzić będą ze środków funduszu sołeckiego?

 

Do pkt.7

Przewodniczący Rady poinformował, iż odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na posiedzeniu sesji w dniu 28 kwietnia zostały udzielone w tym dniu, pozostałe przesłane zostały z materiałami na sesję.

Marek Miros Burmistrz Gołdapi w odpowiedzi na wniesione na sesji interpelacje dotyczące dróg wiejskich poinformował, iż brak środków nie pozwala na budowę i remonty wszystkich dróg na terenie gminy. Wniosek złożony do Premiera o opracowanie i dofinansowanie „Odgórnego Programu” pomógłby gminom w realizacji tych inwestycji. Koniecznym jest opracowanie harmonogramu budowy i remontu dróg z terenu Gminy Gołdap na nową kadencję.

Jacek Morzy zastępca Burmistrza udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą budowy stacji uzdatniania wody. Jest możliwość wpisania tej inwestycji do programu „Masterplan”. W najbliższym czasie ma być decyzja o możliwości uzupełnienia takiego wniosku.

W sprawie poszerzenia studni Jacek Morzy wyjaśnił, iż takiej możliwości najprawdopodobniej nie ma. Projekt jest opracowany i trwa jego realizacja.

W sprawie czyszczenia jeziora Gołdap Jacek Morzy poinformował, iż pozwolenie na zastosowanie odpowiedniego preparatu do czyszczenia jeziora ma być udzielone w najbliższych dniach. Czynione są również starania o przystąpienie do innego programu Polska – Rosja, który zastosowany byłby na całym jeziorze Gołdap.

Beata Kołakowska kierownik Wydziału GPO poinformowała, iż budowa wiatraków jest zgodna ze statutem uzdrowiska. Wiatraki nie są budowane w strefie uzdrowiskowej. Przed budową wiatraków prowadzone jest postępowanie w jakiej strefie będą one usytuowane, a pozwolenie wydaje Starostwo.

 

Do pkt.8

Przewodniczący Rady Remigiusz Karpiński przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Programu opieki nad zabytkami miasta i gminy Gołdap na lata 2010 – 2013”.

Projekt uchwały omówiła Beata Kołakowska Kierownik WGPO.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLIX/303/10

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2010 rok.

Projekt uchwały omówiła Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

W głosowaniu jawnym większością głosów 17 za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLIX/304/10

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania środków finansowych dla Straży Granicznej w Kętrzynie.

Projekt uchwały omówiła Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLIX/305/10

( w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy gminom Sandomierz i Wilków.

Projekt uchwały omówiła Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLIX/306/10

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytów długoterminowych w 2010 roku.

Projekt uchwały omówiła Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym 18 za, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLIX/307/10

(w załączeniu)

Do pkt.9

Marian Waraksa Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarki Zasobami Naturalnymi RM zapoznał z planem remontu dróg wiejskich w 2010 roku, plan oświetlenia i remontu świetlic wiejskich.

Radny Antoni Banel zapytał, dlaczego blok „wodomistrzówki” w wyborach głosuje w lokalu wyborczym w Jabłońskich, a ma bliżej do szkoły nr 3? Ta sprawa zgłaszana była już wcześniej.

 

Do pkt.10

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia Sesji.

 

Protokołowała Przewodniczący Rady

Alicja Pietranis Remigiusz Karpiński

 

Autor: Alicja Pietranis
Data utworzenia: 29-09-2010 10:55:06
Autor edycji: Alicja Pietranis
Data edycji: 29-09-2010 10:55:06