Protokół z sesji 29.01.2014r.

 

P r o t o k ó ł Nr XLVII/2014

z XLVII sesji Rady Miejskiej w Gołdapi odbytej w dniu 29 stycznia 2014 r.

 

Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy – 18 radnych.

Nieobecni usprawiedliwieni: radny Józef Dominiuk, radny Robert Magielnicki, radna Cecylia Stecka.

Obradom przewodniczył Wojciech Hołdyński.

Protokołowała Alicja Pietranis – inspektor.

Godzina rozpoczęcia – 13.00, zakończenia – 15.00.

 

Porządek posiedzenia

 

  1. Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji

  3. Sprawozdania Burmistrza o pracach w okresie międzysesyjnym

  4. Informacja Przewodniczącego o bieżących pracach Rady

  5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

    1. zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2014 – 2032

    2. zmian budżetu na 2014 rok

    3. zmiany uchwały w/s ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2014

    4. określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Gołdap

    5. wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa

    6. pozbawienia kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie z użytkowania jako drogi publicznej na terenie Gminy Gołdap

    7. określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020

    8. ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc Gminy Gołdap w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020

    9. podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020

    10. zmiany Statutu Gminy Gołdap

    11. podziału Sołectwa Marcinowo i utworzenia Sołectw Marcinowo i Wronki Wielkie

    12. przynależności miejscowości Bronisze z sołectwa Botkuny do sołectwa Górne

6. Problem bezpańskich psów - informacja

7. Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej w 2013 roku

8. Interpelacje radnych

9. Zapytania radnych

10. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli

11.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzednich sesjach lub w okresie międzysesyjnym

12. Wolne wnioski

13. Zamknięcie sesji

 

Do pkt. 1

 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Wojciech Hołdyński. Powitał zaproszonych gości, radnych i pracowników urzędu. Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż w sesji uczestniczy 18 radnych, zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił porządek posiedzenia sesji. Został on przyjęty jednogłośnie.

 

Do pkt.2

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński zaproponował przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Do protokołu uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie go przyjęto.

 

Do pkt. 3

 

Pan Marek Miros - Burmistrz Gołdapi przedstawił sprawozdanie o pracach w okresie międzysesyjnymi.

Celem koncertu noworocznego, który odbył się już 15 raz było zebranie pieniędzy na stypendia. Jak co roku 1 stycznia był pokaz ogni sztucznych. Odbyło się spotkanie pracowników urzędu z Zarządem Klubu „Rominta”. Uczestnictwo w Zarządzie i konferencjach z ramienia Związku Miast Polskich. 15 stycznia br. zapadł wyrok oddalający skargi związków zawodowych na podjęte uchwały o przekazaniu dwóch szkół podstawowych do prowadzenia przez Fundację. 18 stycznia odbył się charytatywny turniej organizowany przez Radę Sportu. Pożegnanie Konsula RP w Kaliningradzie. Szkolenie pracowników urzędu i starostwa w Giżach w/s zarządzenia kryzysowego. Odbyły się konsultacje w sprawie Strategii Gminy. Podczas rozmowy z Gromadą uzyskaliśmy potwierdzenie, że nie sprzedają gruntu nad jeziorem i planują tam budowę. Powstaje film dokumentalny o tym jak w Gołdapi skutecznie uniemożliwiono przemysłowa produkcje trzody chlewnej. Jest potwierdzenie budowy drogi „schetynówki” w Rożyńsku Małym. Będzie budowa chodnika z Gołdapi do Kozak. Budowa lub poszerzenie obecnej drogi do granicy. Rozmowy ze starostwem o pozostawieniu biblioteki pedagogicznej. Trwa kierunek Gołdap. W piątek odbędą się w Ełku konsultacje RPO. Od poniedziałku ćwiczenia z wykorzystaniem śmigłowca.

 

Do pkt. 4

 

Przewodniczący Rady - Pan Wojciech Hołdyński przedstawił informację o bieżących pracach Rady Miejskiej w Gołdapi. Przedstawił harmonogram posiedzeń poszczególnych komisji Rady Miejskiej w okresie międzysesyjnym (w załączeniu).

Poinformował o uczestnictwie radnych w różnych spotkaniach: VII Charytatywny Halowy Turniej Piłki nożnej zorganizowany jak co roku przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi oraz Gołdapską Radę Sportu. Udział wzięli następujący radni: M.Kowalczuk, A Banel. J. Steć, A.Pianka. Coroczna odprawa Policji z udziałem zastępcy komendanta wojewódzkiego – mł. Inspektora Andrzeja Zielonki. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Rady wspólnie z Przewodniczącym Komisji Obywatelskiej – P.Kuśtowskim. Konsultacje dotyczące strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Gołdap do roku 2025. W spotkaniu uczestniczyli: P.Rant, A.Banel, M.Skiba, T.Luto, W.Hołdyński.

 

Do pkt.5

 

1)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2014 – 2032. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko - Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta

Uchwała Nr XLVII/328/2014

/w załączeniu/

2)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2014 rok. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko - Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/329/2014

/w załączeniu/

3)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w/s ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2013. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko - Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/330/2014

/w załączeniu/

4)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Gołdap. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko - Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/331/2014

/w załączeniu/

5)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Projekt uchwały omówiła Pani Beata Kołakowska – architekt miejski.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/332/2014

/w załączeniu/

6)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie z użytkowania jako drogi publicznej na terenie Gminy Gołdap. Projekt uchwały omówiła Pani Beata Kołakowska - architekt miejski.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym większością głosów 11 za, 2 przeciw, 5 wstrzymujących została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/333/2014

/w załączeniu/

7)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekty uchwały w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020. Projekt uchwały omówiła Pani Agnieszka Iwanowska - Dyrektor OPS w Gołdapi.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/334/2014

/w załączeniu/

 

8)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc Gminy Gołdap w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020. Projekt uchwały omówiła Pani Agnieszka Iwanowska - Dyrektor OPS w Gołdapi.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/335/2014

/w załączeniu/

9)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020. Projekt uchwały omówiła Pani Agnieszka Iwanowska - Dyrektor OPS w Gołdapi.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/336/2014

/w załączeniu/

10)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie Statutu Gminy Gołdap. Projekt uchwały omówiła Pani Jolanta Mogilnicka - Sekretarz Gminy Gołdap.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVII/337/2014

/w załączeniu

11)

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie podziału Sołectwa Marcinowo i utworzenia Sołectw Marcinowo i Wronki Wielkie. Pan Marek Miros zaapelował, aby w dniu dzisiejszym projekty dotyczące zmian w sołectwach odrzucić. Sprawą tą należy zająć się w nowej kadencji, analizując dokładnie wszystkie propozycje i wnioski. Podejść do wszystkich sołectw kompleksowo i zastosować najlepsze rozwiązania, przy poparciu większości mieszkańców poszczególnych miejscowości, a nie jak to miało miejsce w tych przypadkach. W zebraniach uczestniczyło po kilka procent mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Radny - Pan Antoni Banel ponownie wrócił do sprawy rozłączenia miejscowości Marcinowo od Wronek uznając, iż jest to niezbędne.

Pan Krzysztof Gnacikowski - Sołtys Sołectwa Dunajek oraz członek Rady Sołtysów przychylił się do propozycji burmistrza o odrzuceniu w dniu dzisiejszym zmian w sołectwach i powrotu do sprawy w przyszłej kadencji.

Projekt uchwały omówiła Pani Jolanta Mogilnicka - Sekretarz Gminy Gołdap.

Pan Wojciech Hołdyński poddał pod glosowanie projekt uchwały w/s podziału Sołectwa Marcinowo i utworzenia Sołectw Marcinowo i Wronki Wielkie. Za tym projektem głosowało 0 radnych, 13 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

 

12)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przynależności miejscowości Bronisze z sołectwa Botkuny do sołectwa Górne

Projekt uchwały omówiła Pani Jolanta Mogilnicka - Sekretarz Gminy Gołdap.

Pan Wojciech Hołdyński poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Za tym projektem głosowało 0 radnych, 12 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Do pkt.6

 

Pan Wojciech Hołdyński - Przewodniczący Rady poinformował, że problemem bezpańskich psów zajęły się komisje Rolna i Obywatelska. Wszyscy Radni otrzymali informację na piśmie. Zapytał czy są pytania w tej sprawie.

Przewodniczący Rady poprosił o przyjęcie poprzez głosowanie informacji na temat „Problemu bezpańskich psów”. W głosowaniu jawnym większością głosów 15 za, 3 wstrzymujące, informacja został przyjęta.

 

Do pkt.7

 

Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej przedłożyła sprawozdanie ze swojej działalności za 2013 rok. Zapytał czy są pytania w tej sprawie.

Następnie poprosił o przyjęcie poprzez głosowanie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za 2013 rok. W głosowaniu jawnym jednogłośnie sprawozdanie zostało przyjęte.

Do pkt. 8

 

Radny Wojciech Hołdyński złożył interpelację dotyczącą ograniczenia kosztów energii elektrycznej przez jednostki organizacyjne Gminy Gołdap. Utworzenie z jednostek organizacyjnych Gminy Gołdap tzw. grupy zakupowej lub przystąpienie do już istniejącej. Jak pokazuje doświadczenie innych gmin i powiatów oszczędności z tytułu nabywczej energii elektrycznej sięgają od dziesięciu do dwudziestu kilku procent. Proszę o niezwłoczne podjęcie działań oraz przedstawienie na następnym posiedzeniu Rady Miejskiej harmonogramu wdrażania oszczędności z tytułu zakupu energii elektrycznej.

 

Do pkt.9

 

Radny Andrzej Pianka zadał kilka pytań:

  1. Ile kosztowała reklama o Gołdapi emitowana w Internecie w dniu 5 stycznia br. i z jakich środków ją opłacono?

  2. Czy planuje się wyremontowanie wieży ciśnień przy ulicy 1 Maja, bo może się zawalić?

  3. W tegorocznym budżecie brak jest środków na utylizacje azbestu. Czy będzie możliwość dofinansowania?

  4. Czy jest możliwość zrobić coś ze studzienką na ul. Stadionowej, jest chyba źle zrobiona i są wyziewy.

  5. Czy będą środki na oczyszczenie jeziora?

  6. Czy zostały rozliczone środki (wpływy i rozchody) za 2013 r. na wywóz śmieci.

  7. Dlaczego nie została zrealizowana uchwała rady o przekazaniu Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia przez Fundację?

 

Radny Piotr Rant zapytał, czy jest możliwość podniesienia lustra wody na rzece poprzez udrożnienia rzeki Gołdapy? Drugie pytanie to, czy jest możliwość oświetlenia skrzyżowania ulic Suwalskiej i Stadionowej przy przejeździe kolejowym. Jest bardzo ciemno.

Radny Marian Waraksa zapytał, czy będą środki na drogi w tym roku z budżetu centralnego, które mają być przeniesione z lasów państwowych na drogi ? Czy wiadomo jak zakończyła się sprawa skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich złożona przez mieszkańców Gołdapi na ograniczenia wwozu paliwa z Rosji?

Radny Ryszard Wrzosek zgłosił wniosek, aby ułatwić dostępu osobom starszym i niepełnosprawnym do Urzędu poprzez likwidację barier architektonicznych. Obecnie co miesiąc mieszkańcy muszą uiszczać opłaty za wywóz śmieci. Należy zastanowić się nad uruchomieniem na kilka dni w miesiącu punktu przyjmowania pieniędzy na parterze budynku. Zapytał, czy problem bezdomnych jest monitorowany, czy i w tym roku koczują na wysypisku śmieci ? Poinformował, że w ostatnim czasie przez tydzień nie były wywożone śmieci przy ulicy Żeromskiego 8A. Firma tłumaczy, że było ślisko. Czy uchybienia jakie się słyszy na temat pracy firmy Unimex dyskwalifikują ją do brania udziału w przetargu na wywóz śmieci ? Poprosił o pisemne wyjaśnienie tej sprawy.

Pan Mariusz Kowalczuk zapytał ile gmina ze swoich środków ma dopłacić w formie dodatków uzupełniających za 2013 rok ?

Radny Piotr Kuśtowski wnioskował o wyciągnięcie konsekwencji od firmy wywożącej śmieci, która nie wykonuje prawidłowo swoich zadań.

 

Do pkt.10

 

Pan Józef Kiszkorno - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr III odniósł się do koncepcji budowy lub modernizacji drugiego pasa drogi do przejścia granicznego. Jest przeciwny trasie między cmentarzami – ulicą Zadumy.

 

Do pkt.11

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy wszyscy radni otrzymali na piśmie odpowiedzi na interpelacje i czy są wnioski w tej sprawie. Radni składający interpelacje otrzymali odpowiedzi na piśmie.

Radny Marian Mioduszewski stwierdził, iż odpowiedź na interpelację w sprawie wykorzystania środków przez szkoły z różnych programów jest prozaiczna i żenująca. Zapytał, dlaczego nikt z gołdapskich uczniów nie brał udziału w zawodach pływackich?

Pan Burmistrz - Marek Miros udzielił odpowiedzi na niektóre dzisiejsze zapytania radnych:

  • Za reklamę emitowaną w miesiącu styczniu gmina nie poniosła żadnych kosztów.

  • Wieża ciśnień została wykupiona przez Pana Górnego z Giżycka, na razie nie wiemy kiedy rozpocznie się jej remont. Należy dać mu trochę czasu.

  • Nie przekazanie szkoły w Jabłońskich do prowadzenia przez Fundacje nie naruszyło prawa. Czekaliśmy na rozstrzygniecie zaskarżonych uchwał o przekazanie szkół w Galwieciach i Boćwince. Takie rozstrzygnięcie już jest i szkoły z dniem 1 września br. będą przekazane do prowadzenia przez Fundację.

  • W sprawie środków przeniesionych z lasów państwowych na drogi w tym roku nie otrzymamy nic, gdyż są to środki przeznaczone do wykorzystania w latach 2015 – 2016.

  • Nie jest nam znana opinia Rzecznika Praw Obywatelskich.

  • Udostępnieniem pomieszczenia na parterze urzędu do przyjmowania opłat za wywóz śmieci zajmiemy się teraz, a zabezpieczeniem środków na wykonanie windy w budynku urzędu na rok 2015.

  • Za 2013 rok dodatki wyrównawcze dla nauczycieli wyniosą ponad 600 tys. zł.

 

Do pkt. 12

Radny Jarosław Dzienis zapytał ile będzie kosztować „karta dużej rodziny”? Zaproponował, aby radni spotkali się z firmą Uni-Max i omówili nurtujące ich sprawy.

Przewodniczący Rady przypomniał o składaniu oświadczeń majątkowych za ubiegły rok do końca kwietnia.

 

Do pkt. 13

 

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia.

 

Protokołowała Przewodniczący Rady

(-)Alicja Pietranis (-)Wojciech Hołdyński

 

Autor: Alicja Pietranis
Data utworzenia: 03-04-2014 8:38:05
Autor edycji: Alicja Pietranis
Data edycji: 03-04-2014 8:38:05