Ewidencja działalności gospodarczej

 

Jednostka prowadząca:

Wydział Organizacji i Nadzoru

Miejsce złożenia dokumentów:

Uwaga Przedsiębiorcy:
Dane dotyczące przedsiębiorców zarejestrowanych przed 1 lipca 2011r. przenoszone są z gminnych ewidencji działalności gospodarczej do systemu CEIDG do dnia 31 grudnia 2011r. W związku z tym przedsiębiorcy, których dane nie zostały jeszcze wpisane do systemu CEIDG, podlegają nadal ewidencji prowadzonej przez Burmistrza Miasta Gołdapi i podlegają częściowo procedurom na starych zasadach.

Sprawdź czy twój wpis w gminie ma wszystkie niezbędne dane do przeniesienia go do CEIDG - tj. aktualne numery PESEL, NIP, REGON, PKD2007

Osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą:
Osoby, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą po dniu 1 lipca 2011r, mogą:
• samodzielnie wypełnić wniosek za pomocą kreatora na stronie: www.firma.gov.pl i po podpisaniu go za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego e-PUAP samodzielnie dokonać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
• Jeżeli osoby te nie posiadają narzędzi elektronicznych umożliwiających potwierdzenie ich tożsamości, mogą wydrukować przygotowany wniosek CEIDG-1 i przyjść z nim do dowolnego urzędu gminy na terenie całego kraju, gdzie zostanie on przekształcony przez urzędnika w dokument elektroniczny i przesłany do CEIDG.
• W przypadku braku dostępu do Internetu wniosek CEIDG-1 można wypełnić odręcznie w siedzibie dowolnego urzędu gminy i przy pomocy urzędnika zarejestrować działalność gospodarczą.

Od dnia 1 stycznia 2012r Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi Minister Gospodarki.

Do dnia 31 grudnia 2011r wszystkie urzędy gmin zobowiązane są do przekazania posiadanych baz danych dotyczących ewidencji gminnych Ministrowi Gospodarki. Do dnia przekazania organem ewidencyjnym w zakresie ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi i zamieszkałych na terenie Gołdap, pozostaje Burmistrz Miasta Gołdapi.

Opłaty:

Zgłoszenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zmian we wpisie w tej ewidencji, zawieszenia i wznowienia wykonywania działalności oraz zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej są wolne od opłat.

Termin i sposób załatwienia:

W dniu 1 lipca 2011 r. weszła w życie zmiana do Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2007 r. Zmiana pozwala na rejestrację działalności gospodarczej za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie www.ceidg.gov.pl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mg.gov.pl, pod numerem infolinii 0 801 055 088 oraz w Urzędzie Miejskim w Gołdapi (pokój 31, telefon 87 615 60 48).

W związku z powyższym uległ zmianie dotychczasowy wniosek EDG-1.
Zamiast niego pojawił się wniosek CEIDG-1 (http://www.mg.gov.pl/files/upload/13280/CEIDG-1_wersja_1.02.1.pdf) (do pobrania w formacie .pdf) – wniosek zintegrowany - obowiązujący na terenie całego kraju. Formularz jest także dostępny na miejscu.

Instrukcja wypełniania wniosku CEIDG-1 (http://www.mg.gov.pl/files/upload/13280/Instrukcja_CEIDG-1_30_czerwca_2011.pdf) (do pobrania w formacie .pdf)

Wnioski przyjmuje Wydział Organizacji i Nadzoru - Plac Zwycięstwa 14, pokój nr 31 (II piętro , telefon 87 615 60 48 ).

Podstawa prawna:

- art. 7a-7i ustawy z dnia 19 listopada 1999r. - Prawo działalności gospodarczej Dz.U. Nr 101, poz.1178 z późn.zm.) – obowiązuje do dnia 31 grudnia 2011r
- ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. nr 173 poz. 1807)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (Dz. U. z 2009 r. Nr 50 poz. 399)

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy. Obywatele innych państw niż w/w wymienione, którzy:
1) posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej:
a) zezwolenie na osiedlenie się,
b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
c) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 7, 13, 14 lub 16 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z późn. zm.),
d) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone, przybywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywającemu na tym terytorium w celu połączenia z rodziną, członkowi rodziny w rozumieniu art. 53 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach, osób, o których mowa w lit. a, b, e i f,
e) status uchodźcy,
f) ochronę uzupełniającą,
g) zgodę na pobyt tolerowany,
h) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony i pozostają w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
i) wizę, o której mowa w art. 61 ust. 3 lub art. 71a ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach, jeżeli przed wydaniem tej wizy byli uprawnieni do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na podstawie lit. c,
2) korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej,
3) posiadają ważną Kartę Polaka,
4) są członkami rodziny, w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043 oraz z 2007 r. Nr 120, poz. 818), dołączającymi do obywateli państw, o których mowa w ust. 1, lub przebywającymi z nimi
- mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
Pozostałe osoby zagraniczne mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki: komandytowej, komandytowo – akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Inne informacje:

Ewidencja działalności gospodarczej jest jawna i dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

załącznik:
CEIDG.pdf

Autor: Tomasz Mikielski
Data utworzenia: 10-12-2011 10:26:01
Autor edycji: Piotr Mietliński
Data edycji: 02-04-2020 15:27:14