Aktualności

Poniedziałek, 12 stycznia 2009

protokoły sesji

 


Protokół Nr XXVIII/2008

z posiedzenia Sesji Rady Miejskiej w Gołdapi

odbytego w dniu 24 listopada 2008 roku.



Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy – 17.

Nieobecni usprawiedliwieni: Beata Otto, Janina Pietrewicz, Marian Waraksa, Anna Fiedorowicz

Obradom przewodniczył Pan Remigiusz Karpiński.

Protokołowała Alicja Pietranis – inspektor.

Godzina rozpoczęcia – 12,00, zakończenia – 15,40


Porządek posiedzenia


  1. Otwarcie posiedzenia

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji

  3. Informacja burmistrza na temat pracy Urzędu

  4. Informacja Przewodniczącego Rady na temat pracy Rady

  5. Interpelacje i zapytania radnych

  6. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących organów osiedli

  7. Odpowiedzi na interpelacje

  8. Debata Oświatowa - wystąpienia Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki

1) przedstawienie aktualnego stanu gołdapskiej oświaty

- omówienie realizacji wniosków zgłaszanych trakcie debaty oświatowej

- kształtu sieci szkół na terenie gminy

- wychowanie przedszkolne – potrzeby i kierunki rozwoju

- dowożenie – ocena funkcjonowania

  1. Dyskusja

  2. Podjęcie uchwał w sprawach:

  1. zmian budżetu na 2008 rok

  2. zmiany uchwały w/s zaciągnięcia kredytów długoterminowych

  3. nadania nazwy ulicy w mieście Gołdap

  4. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Gołdap, położonego między ulicą Konstytucji 3 Maja, projektowaną obwodnicą Gołdapi a ulicą Polną

  5. ustanowienia Statutu Uzdrowiska Gołdap

  6. przyjęcia do realizacji projektu pt. „Wsparcie na starcie” w ramach priorytetu IX, Działania: 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

  7. przyjęcia do realizacji projektu pt. „Zajęcia specjalistyczne w SP 1” w ramach priorytetu IX, Działania: 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

  8. zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap

  9. ustalenia liczby nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką w roku 2009

  1. Wolne wnioski

  2. Zamknięcie obrad Sesji

Do pkt.1


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Gołdapi Pan Remigiusz Karpiński. Przestawił porządek posiedzenia. Stwierdził, iż w sesji uczestniczy 17 radnych, zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.

Przewodniczący Rady zaproponował włączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu pt. „Zajęcia specjalistyczne w SP 1” w ramach priorytetu IX, Działania: 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Przewodniczący Rady na prośbę Komendanta Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Przemysława Koźmińskiego udzielił mu głosu.

Komendant Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej złożył podziękowania burmistrzowi Markowi Mirosowi za wspieranie, konstruktywne działanie i współpracę z Warmińsko - Mazurską Strażą Graniczną. Nadmienił, iż podziękowania te składane na posiedzeniu dzisiejszej sesji, przy takim gremium podnoszą ich rangę.

Pan Marek Miros podziękował za docenienie jego działań i całego gołdapskiego samorządu na rzecz współpracy ze strażą graniczną.


Do pkt.2


Do protokołu z ostatniej Sesji uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie go przyjęto.


Do pkt.3


Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi przedstawił informację na temat pracy Urzędu: uczestnictwo z Jackiem Morzym w konferencji na temat promocji miasta, z Marianem Mioduszewskim w konwencie „rozwój miast”, uczestnictwo w Zarządzie Związku Miast. W Gołdapi gościliśmy Nikołaja Zachmatowa, który przed powrotem do Rosji przyjechał pożegnać się i podziękować za współpracę. Mikołaj Zachmatow w ogromnym stopniu przyczyni się do powstania przejścia granicznego Gołdap – Gusiew. Niestety kilka dni potem zmarł. Z wizytą w Gołdapi przebywał były mister Aleksander Szczygło i Antoni Macierewicz. Na szczeblu wojewódzkim z udziałem śmigłowca w Gołdapi odbyły się ćwiczenia straży pożarnej. Pan Jacek Morzy uczestniczył w spotkaniu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior. W Gołdapi odbyło się spotkanie władz Gusiewa i Gołdapi. Prezesi Gromady podpisali akt notarialny kupna ziemi nad jeziorem, na której ma powstać hotel. Planowane rozpoczęcie budowy w 2010 roku. Uczestniczyliśmy w otwarciu kotłowni spółdzielni mieszkaniowej. Podziękowania i gratulacje dla prezesa Józefa Wawrzyna. Odbyły się odchody 40–lecia powstania szkoły podstawowej nr 3. Decyzją Prezydenta RP do stopnia kapitana awansowany został Pan Paulin Borkowski, zasłużony m.in. za walkę w ruchu oporu. Odbył się zjazd absolwentów i nadanie dla sztandaru LO im. Jana Pawła II. Spotkanie z Jackiem Olszewski mężem Agaty Mróz, który wypełnia wolę zmarłej „zawiązywanie Kół Honorowych Dawców Krwi”. Na spotkaniu w Spale Kompleks Sportowo-Rekreacyjny został doceniony jako wydarzenie inwestycyjne w ogólnopolskim konkursie „Budowniczego Polskiego Sportu”. Z udziałem Premiera w Warszawie podsumowano program SPOR, gdzie gmina Gołdap została wyróżniona za wykorzystanie środków, 18 miejsce w Polsce, 3 w naszym województwie. Podziękowania dla radnych za podejmowane decyzje. Spotkanie z nowym dyrektorem PKS. Możliwość budowy przystanków w mieście oraz przeniesienie kasy PKS do budynku na targowicy miejskiej. Obchody Święta Niepodległości. Udział w uroczystości obchodów Święta Niepodległości w szkole podstawowej nr 2. Podziękowania za jej zorganizowanie. Obchody Dnia Seniora. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowaną już strażnicę straży pożarnej.


Do pkt.4


Pan Remigiusz Karpiński poinformował o odbytych posiedzeniach komisji między sesjami. Komisja Spraw Obywatelskich i Społecznych: 14.11.2008 – opiniowanie projektów uchwał na sesję. Komisja Ochrony Środowiska, Ochrony Zdrowia i Uzdrowiska: 14.11.2008 – opiniowanie projektów uchwał na sesję. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu: 06.11.2008 – Informacja PEC na temat przygotowania do sezonu zimowego, 14.11.2008 – opiniowanie projektów uchwał na sesję. Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki: 21.10.2008 – omówienie kalendarza imprez kulturalnych na terenie gminy w 2008 r - omówienie kalendarza imprez kulturalnych na 2009 rok 29.10.2008 – opracowanie scenariusza na Sesję – „Debata Oświatowa”; 14.11.2008 – opiniowanie projektów uchwał na sesję Komisja Rolnictwa i Gospodarki Zasobami Naturalnymi: 14.11.2008 – 14.11.2008 – opiniowanie projektów uchwał na sesję.

Przewodniczący Rady poinformował, iż 14 listopada 2008 r. Burmistrz Gołdapi przedłożył projekt budżetu gminy na 2009 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego.


Do pkt.5


Pan Antoni Banel złożył interpelacje w następujących sprawach:

  1. uaktualnić projekt budowy nawierzchni ulicy Sosnowej przez położenie nawierzchni z polbruku lub asfaltu,

  2. doprowadzić do minimalnego użytkowania nawierzchni ulicy Spacerowej,

  3. usunąć znaki nakazu „STOP” na ulicy Mazurskiej na przejeździe kolejowym i na ulicy Stadionowej przed przejazdem kolejowym.


Pan Marek Kalinowski odczytał Stanowisko Gołdapskiego SLD w istotnych zagadnieniach dotyczących miasta i jego mieszkańców:

1. Zamiar budowy centralnej ciepłowni – słowa uznania wszystkim, którzy przyczyniają się do jej powstania, Jest to inwestycja bardzo potrzebna. Mieszkańcom. Obecna cena wody ciepłej w mieście to ok. 40 zł./m3, jest to rzecz niezrozumiała i nijak mająca się do cen w Krakowie czy Białymstoku. Apelujemy do władz gminy i Rady Miejskiej o nie podnoszenie z nowym rokiem ceny wody zimnej. Sąsiednie miasta mają aktualnie niższe ceny podawaliśmy je w prasie. Uważamy również, że nasze miasto powinno posiadać dodatkowe ujęcie wody, przykład wrześniowy ze skażeniem wody nie miałby wówczas miejsca, mieszkańcy by tego nie odczuli.

2. Pomoc Gminy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych: W ostatnich 2 latach ocieplono w mieście ogromną ilość budynków mieszkalnych jest to zasługa spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Uważamy, że gminna powinna udzielić pomocy tym podmiotom przy naprawie chodników, placów zabaw, parkingów i zagospodarowanie terenów zielonych. Miasto będzie jeszcze piękniejsze, a to dodatkowy walor turystyczny.

3. Użytkowanie wieczyste gruntów. Niepokojący jest fakt drastycznego przeszacowania użytkowania wieczystego gruntów właśnie w tym czasie kiedy mieszkania były najdroższe i odbyło się to bez powiadomienia o tym użytkowników”.


Pan Józef Wawrzyn złożył interpelacje w sprawach:

  1. Budżet 2009 roku – zaplanować środki na budowę lokali socjalnych. Obecnie nic się nie buduje, a potrzeby są. Gmina ma obowiązek zabezpieczyć w mieszkania socjalne.

  2. W budżecie 2009 roku zaplanować środki na remont ulicy Górnej. Wystąpić do instytucji (spółdzielnia mieszkaniowa, jednostka wojskowa, powiat, wspólnoty mieszkaniowe) o partnerstwo przy finansowaniu remontu tej drogi.


Pan Piotr Kuśtowski interpelował w sprawie utrzymania dróg w mieście. „Zaatakowała zima” i już są

problemy. W 2009 roku wydatkowanie środków na budowę i remont dróg gminnych, a nie powiatowych.


Pan Piotr Rant interpelował w sprawie oświetlenia miasta. Przegląd i uzupełnienie brakujących lamp.

Między innymi ulica Królewiecka, Wojska Polskiego – Osiedle I, mostek w parku. Zastanowić się nad

wprowadzeniem płatnych parkingów w mieście. Uwzględnienie w budżecie 2009 roku środków na

ewentualną lokalizację nowych ujęć wody.


Pan Marek Kalinowski zgłosił interpelacje w sprawach:

  1. naprawy drogi do Rostka, która została zniszczona przez ciągniki i nie można przejechać samochodem osobowym,

  2. wylewany obornik na pola koło Kośmidr nie został zaorany. Zmobilizować do przestrzegania.

  3. naprawa mostku na byłych torach kolejowych na ulicy Żeromskiego.


Pan Andrzej Pianka zgłosił interpelacje w sprawach:

1. Co dalej z zajazdem Piękna Góra?

2. Co dalej ze schroniskiem dla zwierząt?

3. Co burmistrz zrobił w sprawie internetu na wsi?


Do pkt.6


Pan Józef Bernatowicz sołtys z Juchnajć wnioskował o niepodwyższanie, tylko obniżenie podatku rolnego

na 2009 rok. Podziękował za wykonany wodociąg.

Pan Romuald Tomaszewski sołtys z Rożyńska Wielkiego zapytał kto zlecił zdjęcie tablicy z budynku byłej szkoły w Grabowie?. Tablica zginęła przed 1.11., co wzbudziło niezadowolenie wśród mieszkańców.

Pan Marian Milewski sołtys z Jan podziękował za wykonany przystanek i wodociąg. Wnioskował o naprawę drogi Jany – Rożyńsk Mały. Droga jest nieprzejezdna.

Pan Zenobiusz Borawski wnioskował o założenie w naszym mieście internetu bezprzewodowego.

Pan Krzysztof Sztandera sołtys z Dunajka wnioskował o remonty dróg wiejskich, które są w tragicznym stanie, do niektórych nie można dojechać. Od 2009 roku ma być fundusz sołecki, należy rozpocząć prace. Budowa przystanku w Dunajku. Zorganizować spotkania z sołtysami. Rozpoczynają się dyskusje nad budżetem 2009 i sołtysi chcieliby brać udział w pracach nad budżetem.


Do pkt.7


Pan Remigiusz Karpiński odczytał odpowiedzi na zgłoszone interpelacje na posiedzeniach sesji w dniu 19.06.2008r. i w dniu 18.09.2009r. Pisemne odpowiedzi w załączeniu do protokołu. Na interpelacje zgłoszone w dniu dzisiejszym odpowiedź zostanie udzielona na następnym posiedzeniu sesji.

Pan Marek Kalinowski stwierdził, iż na złożoną interpelację w sprawie „samochodów służbowych” nie otrzymał pełnej odpowiedzi.

Przewodniczący Rady zobowiązał Pani Krystynę Trzasko do uzupełnienia informacji na złożoną interpelację Pana Marka Kalinowskiego.


Do pkt.8


Przewodniczący Rady poinformował, iż punkt „Debata Oświatowa” swoim wystąpieniem rozpocznie Pan Marian Mioduszewski Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystki. Wystąpienie w załączeniu do protokołu.

W dalszej kolejności głos zabrała Pani Irena Wojnikiewicz Kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Gołdapi, która przedstawiła aktualny stan gołdapskiej oświaty: omówienie realizacji wniosków zgłaszanych w trakcie debaty oświatowej, kształt sieci szkół na terenie gminy, dowożenie – ocena funkcjonowania. Informacje w załączeniu do protokołu.

W temacie wychowanie przedszkolne – potrzeby i kierunki rozwoju głos zabrała Pani Marzanna Wardziejewska Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Gołdapi. Wystąpienie w załączeniu do protokołu.


Do pkt.9


Dyskusja dotycząca Debaty Oświatowej.

Pan Marek Kalinowski poinformował, iż dzieci dowożone z Kozak do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gołdapi nie mają opieki. Opiekun nie odprowadza młodszych dzieci z autobusu do szkoły.

Pan Marek Miros zabierając głos w dyskusji podziękował radnym wszystkich kadencji za zrozumienie i przeznaczania środków, aby nasza oświata była w tym miejscu co jest. Przed 18 laty stan gołdapskiej oświaty wymagał nakładu pieniężnego i właściwego zarządzania. Przeznaczając środki gminne, a jest to 7 – 8 mln. zł. rocznie mamy dziś efekty. Odnosząc się do przedstawionej informacji na temat aktualnego stanu gołdapskiej oświaty, apelował o zaprzestanie debat na temat likwidacji małych szkół wiejskich, czy prywatyzacji dowożenia dzieci. W tych przypadkach jest to pozorna oszczędność. Jeśli oszczędność to znacząca. Jeśli likwidacja małych szkół wiejskich to i likwidacja jednej szkoły miejskiej, bo tak wychodzi z kosztów. Dlatego, albo w dalszym ciągu „dokładamy” do oświaty, albo wydatki radykalnie „tniemy”. Stanowisko Burmistrza jest o „dokładaniu” do oświaty.

Pan Marian Mioduszewski stwierdził, iż burmistrz w swoim wystąpieniu postawił radnych po drugiej stronie, a tak nie jest. Radni, myślę, że w większości nie są za likwidacją wiejskich szkół. Materiały zostały przygotowane, aby radni mieli obraz na stan oświaty.

Pan Remigiusz Karpiński stwierdził że w swojej wypowiedzi burmistrz sugeruje, iż to radni są za likwidacją szkół a burmistrz nie. Nie jest to zgodne z prawdą, a po to by mieć wyrobioną opinię na temat oświaty niezbędne jest zbieranie i przedstawianie wszelkich informacji.

Pan Antoni Banel przyłączył się do wypowiedzi Pana Karpińskiego.

W sprawie potrzeb i kierunków rozwoju przedszkola głos zabrały Panie z rady rodziców oraz rady pedagogicznej. Jest konieczność rozbudowy przedszkola. Obecna baza jest niewystarczająca. Brak miejsc w przedszkolu, brak sal. Nie ma możliwości wydatkowania pozyskanych środków zewnętrznych. Apel o przyznanie środków finansowych na rozbudowę Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi.

Pan Piotr Kuśtowski zapytał o zatrudnianie emerytów w szkołach.

Pan Piotr Rant odniósł się do wypowiedzi Pana Burmistrza i stwierdził, iż radni są w wolnym kraju i debaty na temat likwidacji szkół są ich prawem. Zapytał jakie są wynagrodzenia etatowych „związkowców”.

Pan Robert Bernatowicz z rady rodziców Szkoły Podstawowej w Jabłońskich poinformował, iż ilość dzieci w szkole wzrasta. Szkoła jest jedyną placówką służąca mieszkańcom, a w szczególności dzieciom. Szkoła prowadzi dożywianie i są to nie tylko obiady, ale i śniadania. Likwidacja tej szkoły poczyni więcej straty niż zysku.


Do pkt.10

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu na 2008 rok.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje: rolną, budżetu, zdrowia, obywatelską, większością głosów 3 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujący przez komisję oświaty.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/158/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w/s zaciągnięcia kredytów długoterminowych

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje: rolną, budżetu, zdrowia, obywatelską, większością głosów 3 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujący przez komisję oświaty..

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/159/2008

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w mieście Gołdap.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje: rolną, budżetu, zdrowia, obywatelską – za nazwą ulicy Spokojna, większością głosów 3 za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący przez komisję oświaty.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/160/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Gołdap, położonego między ulicą Konstytucji 3 Maja, projektowaną obwodnicą Gołdapi a ulicą Polną.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/161/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustanowienia Statutu Uzdrowiska Gołdap

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXV/162/2008

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu pt. „Wsparcie na starcie” w ramach priorytetu IX, Działania: 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/163/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu pt. „Zajęcia specjalistyczne w SP 1” w ramach priorytetu IX, Działania: 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVIII/164/2008

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisję oświaty i rolną, większością głosów 4 za, 2 wstrzymujące przez komisję budżetu, 4 za, 1 wstrzymujący przez komisję zdrowia, 3 za, 2 wstrzymujące przez komisję obywatelską.

Pan Marek Kalinowski zapytał, czy podwyżki mają być tak drastyczne? Społeczeństwo biedne będzie przechodzić gehennę. Czy nie można podnieść stawek minimalnie. Ceny w innych miastach są mniejsze.

W głosowaniu jawnym większością głosów 8 za, 7 przeciw, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXVIII/165/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką w roku 2009. Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Pan Józef Dominiuk zapytał, czy pomyślano o utworzeniu nowych stanowisk na postoju Taxi?

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXVIII/166/2008

(w załączeniu)

Do pkt.11


Pan Antoni Banel poinformował, iż inwestycje typu budowa i remonty dróg powiatowych możemy wykonywać wspólnie z powiatem i wspólnie je finansować. Gmina wykonała wiele inwestycji nie swoich, a dlaczego nie drogi? Dlaczego wykonuje się więcej inwestycji na wsi jak w mieście?

Pan Piotr Kuśtowski do wypowiedzi Pana Banela na temat realizacji inwestycji – drogi powiatowe, stwierdził, iż w pierwszej kolejności musimy zająć się inwestycjami gminnymi, a powiat nich zajmuje się swoimi.

Pan Marian Chmielewski apelował o interwencję w sprawie pozostawionego bałaganu przy budowie wodociągu w Osowie. Rozkopane drogi, utrudniony przejazd.

Pan Wiesław Swatek poinformował, iż w umowie na realizację inwestycji jest zapis zobowiązujący wykonawcę do pozostawienia porządku i porządek będzie.

Pan Józef Dominiuk zapytał czy będzie oświetlenie do cmentarza w Grabowie?


Do pkt.12


Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia Sesji.



Protokołowała Przewodniczący Rady

Alicja Pietranis Remigiusz Karpiński









Protokół Nr XXIX/2008

z posiedzenia Sesji Rady Miejskiej w Gołdapi

odbytego w dniu 16 grudnia 2008 roku.



Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy – 17.

Nieobecni usprawiedliwieni: Anna Fiedorowicz, Beata Otto, Marek Kalinowski

Nieobecni nieusprawiedliwieni: Józef Wawrzyn

Obradom przewodniczył Pan Remigiusz Karpiński.

Protokołowała Alicja Pietranis – inspektor.

Godzina rozpoczęcia – 12,00, zakończenia – 13,40


Porządek posiedzenia


  1. Otwarcie posiedzenia

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji

  3. Informacja burmistrza na temat pracy Urzędu

  4. Informacja Przewodniczącego Rady na temat pracy Rady

  5. Interpelacje i zapytania radnych

  6. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących organów osiedli

  7. Odpowiedzi na interpelacje

  8. Podjęcie uchwał w sprawach:

  1. określenia wysokości dziennych stawek opłaty uzdrowiskowej

  2. ustalenia wysokości i sposobu poboru opłaty targowej

  3. określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od środków transportowych

  4. określenia stawek kwotowych podatku od nieruchomości w 2009 roku

  5. ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gołdap

  6. regulaminu wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez Gminę Gołdap

  7. uchylenia uchwały Nr XXI/122/2008 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 28.03.08 w/s ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłek

  8. przyjęcia programu współpracy na rok 2009 Gminy Gołdap z podmiotami niezaliczonymi do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku

  9. powołania Zespołu Konsultacyjno – Opiniującego

  10. scalenia i podziału nieruchomości

  11. przyjęcia strategi rozwiązywania problemów społecznych Gminy Gołdap na lata 2009 – 2015

  12. zmian budżetu na 2008 rok

  13. zmiany uchwały w/s zaciągnięcia kredytów długoterminowych

  14. wysokości ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom ochotniczej straży pożarnej za uczestnictwo w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym

  1. Wolne wnioski

  2. Zamknięcie obrad Sesji






Do pkt.1


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Gołdapi Pan Remigiusz Karpiński. Przestawił porządek posiedzenia. Stwierdził, iż w sesji uczestniczy 17 radnych, zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.


Do pkt.2


Do protokołu z ostatniej Sesji uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie go przyjęto.


Do pkt.3 i 4 – informacje nie były przedstawiane


Do pkt.5


Pan Marian Mioduszewski złożył interpelację w sprawie wyrobów pirotechnicznych. Stwierdził, iż ich stosowanie jest niewłaściwe, uciążliwe i niezgodne z prawem. Problem okazał się nierozwiązalny. Nikt nie egzekwuje przestrzegania prawa w tym temacie. Nikt nie respektuje rozporządzenia Wojewody. Wyroby pirotechniczne sprzedawane są osobom niepełnoletnim, które używają ich w różnych miejscach i w różny sposób. Zwrócił się do służb porządkowych o egzekwowanie używania i sprzedaży wyrobów pirotechnicznych.


Andrzej Pianka złożył interpelacje w trzech sprawach:

  1. Co się dzieje ze środkami przeznaczonymi na studnie ? Czy zostały już wykonane odwierty?

  2. Bezpańskie psy. Ostatnio dzieci zostały pogryzione na osiedlu młodych. Jaka firma zajmuje się wyłapywaniem? Czy ponosi konsekwencje za niewykonaną pracę?

  3. Wykonanie przejścia dla pieszych między ulicą Wiosenną na ulicę 1 Mają.


Do pkt.6


Pan Jan Milewski, sołtys z Jan zapytał o wykonawcę odcinka drogi Jany – Rożyńsk i kto tą

pracę odebrał? Droga nie została naprawiona. Zrobiony został większy bałagan. Pieniądze wydane na

darmo. Wnioskował o ustawienie kontenerów na plastik i szkło oraz zwrócenie uwagi na zaśmiecanie

terenów wiejskich przez mieszkańców miasta.

Pan Krzysztof Sztandera sołtys z Dunajka wnioskował o zorganizowanie zebrania soleckiego w

miejscowości Dunajek z pracownikami Urzędu w sprawie okazania granic. Granice miejscowości, pola,

drogi zostały poprzesuwane.

Pani Leokadia Ruksza przewodnicząca Osiedla Nr IV poruszyła sprawę bezpieczeństwa na ulicy

Lipowej. Całą dobę strach chodzić ulicą. Ostatnio zdarzyły się napady i pobicia. Ciągle tłuczone są

lampy. Jest ciemno.

Pani Małgorzata Czarniewska sołtys Babek zapytała, co „Planem odnowy wsi”, który złożyła parę miesięcy temu. Poprosiła o przywiezienie czterech wywrotek żwiru na teren posesji świetlicy w Żelazkach.

Zenobiusz Borawski przewodniczący Osiedla Nr III wnioskował o przywiezienie grubego żwiru na

drogi dojazdowe przy garażach na ulicy Mazurskiej. Użytkownicy garaży sami go rozplantują.


Do pkt.7


Pan Remigiusz Karpiński odczytał odpowiedzi na zgłoszone interpelacje na posiedzeniu sesji w dniu 24.11.2008r. Pisemne odpowiedzi w załączeniu do protokołu.

Ustnych odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Swatek .

W sprawie doprowadzenia do minimalnego użytkowania nawierzchni ulicy Spacerowej. Na bieżąco realizacja. Planowana budowa tej ulicy na 2009 rok.

W sprawie usunięcia znaków nakazu „STOP” na ulicy Mazurskiej na przejeździe kolejowym i na ulicy Stadionowej przed przejazdem kolejowym. Interwencja z Urzędu poszła. Znaki mają być usunięte.

W sprawie budżetu 2009 roku – zaplanować środki na budowę lokali socjalnych. W projekcie budżetu na 2009 zaplanowane są środki na dokumentację techniczną budowy lokali socjalnych.

W sprawie środków w 2009 roku na remont ulicy Górnej. Wystąpić do instytucji (spółdzielnia mieszkaniowa, jednostka wojskowa, powiat, wspólnoty mieszkaniowe) o partnerstwo przy finansowaniu remontu tej drogi. O ile Powiat będzie składał wniosek na remont tej ulicy ( jest ona ulicą powiatową), gmina się do tego projektu dołączy.

W sprawie oświetlenia miasta. Przegląd i uzupełnienie brakujących lamp. Między innymi ulicą Królewiecką, Wojska Polskiego – Osiedle I, mostek w parku. Są uzgodnienia z energetyką o wymianie lamp, a naprawy oświetlenia prowadzone są na bieżąco.

W sprawie wprowadzeniem płatnych parkingów w mieście. Sprawa do omówienia na Komisję Spraw Obywatelskich i Społecznych.

Co dalej ze schroniskiem dla zwierząt? Pod koniec 2007 roku zostały ogłoszone dwa przetargu na przyjęcie psów z terenu gminy Gołdap do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Nie wpłynęła żadna oferta. Schroniska w naszej okolicy są przepełnione, mają zawarte umowy z własnymi gminami. Budowa schroniska na 100 psów to wydatek rzędu ok. 2,5 mln. zł. a późniejsze utrzymanie obiektu to następne 0,5 mln. zł. w skali roku Do gminy zgłosił się przedsiębiorca zainteresowany wybudowaniem schroniska na koszt własny. Nie dysponuje on jednak terenem na którym mógłby powstać obiekt. Jedynym zgodnym z obowiązującymi przepisami jest obszar dawnego Bacutilu (pod Kośmidrami). Teren ten należy do ANR Skarbu Państwa, która po wstępnych rozmowach chętnie przekazałaby go gminie w celu utworzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt. W najbliższym czasie rozpocznie się procedura komunalizacji w/w terenu i przekazanie go w formie aktu notarialnego pod budowę schroniska zabezpieczającego w 100% potrzeby gminy Gołdap Przewidywany termin oddania do użytku to koniec 2010 roku. Do czasu utworzenia schroniska na potrzeby naszej gminy ogłaszane są przetargi na wyłonienie wykonawcy.

Co dalej z zajazdem Piękna Góra?Pan Marek Miros poinformował, iż został powołany syndyk masy upadłościowej spółki. Mamy nadzieję, iż syndyk wyrazi zgodę na o wydzierżawienie na okres zimowy stoków narciarskich.

Co burmistrz zrobił w sprawie internetu na wsi? W sprawie internetu w gminie Przepisy prawa są bardzo niejasne. Bezpłatny internet dla mieszkańców miasta i wsi jest „ ubogą wersją”, niepełną w swoim zakresie (np. odebranie lub wysłanie wiadomości i nic poza tym) . Przepisy europejskie tylko do pewnego momentu pozwalają na bezpłatny internet, gdyż stanowi to konkurencję komercyjną.

Pan Marek Miros poinformował, iż na jego polecenie tablica z budynku byłej szkoły w Grabowie została zdjęta i przekazana do muzeum w Gołdapi, gdzie zostanie umieszczona z odpowiednim napisem.

Pan Jacek Morzy poinformował, iż Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska po sprawdzeniu , iż na polach został wylany obornik i nie został on zaorany nakazał przestrzeganie procedury i nie dopuszczanie do takich sytuacji w przyszłości.


Na interpelacje zgłoszone w dniu dzisiejszym odpowiedzi zostaną udzielone na następnym posiedzeniu sesji.


Do pkt.8


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty uzdrowiskowej.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje: rolną, oświaty, zdrowia, obywatelską, większością głosów 5 za, 1 wstrzymujący przez komisję budżetu.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym większością głosów 16 za, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXIX/167/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości i sposobu poboru opłaty targowej.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/168/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od środków transportowych.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/169/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia stawek kwotowych podatku od nieruchomości w 2009 roku.

Projekt uchwały został większością głosów pozytywnie zaopiniowany przez komisje 3 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące przez komisję budżetu, 3 za, 2 wstrzymujące przez komisję rolną, 5 za, 1 wstrzymujący przez komisję oświaty, 4 za, 1 wstrzymujący przez komisję zdrowia, 2 za, 4 wstrzymujące przez komisję obywatelską. .

Pan Władysław Pawłowski poinformował, iż jest przeciw podwyżce o 11% podatku od gruntów pozostałych.

W głosowaniu jawnym większością głosów 13 za, 4 przeciw uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/170/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gołdap.

Projekt uchwały został większością głosów: 5 za, 1 wstrzymujący przesz komisje: zdrowia, rolną, budżetu, jednogłośnie przez komisję oświaty, większością głosów 3 za, 2 wstrzymujące przez komisję obywatelska.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym większością głosów 16 za, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/171/2008

(w załączeniu)

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez Gminę Gołdap.

Pan Andrzej Pianka zgłosił formalny wniosek o zwiększenie o 5 % kwot w regulaminie wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Gołdap w § 3 ust.1 i ust.4, § 4 ust.4 i ust.11.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Pana Andrzeja Pianki.

Za wnioskiem głosowało 2 radnych, 13 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu jawnym większością głosów 14 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/172/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XXI/122/2008 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 28.03.08 w/s ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłek.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/173/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu współpracy na rok 2009 Gminy Gołdap z podmiotami niezaliczonymi do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/174/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjno – Opiniującego.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do prac w Zespole zgłoszono 3 radnych: Panie Bata Otto i Janina Pietrewicz i Pan Piotr Kuśtowski.

Do składu zespołu wybieranych jest 2 radnych. Pan Piotr Kuśtowski zrezygnował z kandydowania.

Przewodniczący Rady zapoznał ze składem osobowym Zespołu Konsulatcyjno-Opiniujacego.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/175/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie scalenia i podziału nieruchomości .

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje: oświaty, zdrowia, obywatelską, rolną, większością głosów 5 za, 1 wstrzymujący przez komisję Budżetu.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym większością głosów 16 za, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/176/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia strategi rozwiązywania problemów społecznych Gminy Gołdap na lata 2009 – 2015.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje oświaty i budżetu, większością głosów przy 1 głosie wstrzymującym przez komisję rolną, obywatelską, zdrowia..

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/177/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu na 2008 rok.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/178/2008

( załączeniu )

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w/s zaciągnięcia kredytów długoterminowych.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/179/2008

(w załączeniu)


Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom ochotniczej straży pożarnej za uczestnictwo w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

Projekt uchwały został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.


Uchwała Nr XXIX/180/2008

(w załączeniu)

Do pkt.9


Pan Andrzej Żyliński z -ca Komendanta Policji w Gołdapi udzielił odpowiedzi na złożone interpelację w dniu dzisiejszym:

Pana Mariana Mioduszewskiego w sprawie wyrobów pirotechnicznych. Policja i straż miejska w miarę możliwości egzekwują zakup i używanie wyrobów pirotechnicznych ale nie są w stanie „upilnować” terenu całego miasta.

Pani Leokadii Rukszy o bezpieczeństwie na ulicy Lipowej. Policja zwraca szczególną uwagę na ulicę Lipową. Napady i wandalizm nasila się w dniach kiedy w lokalu przy ulicy Lipowej jest dyskoteka. Ostatni sprawca napadu został już zatrzymany.


Do pkt.10


Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia Sesji.



Protokołowała Przewodniczący Rady

Alicja Pietranis Remigiusz Karpiński