ZARZĄDZENIE Nr 498/IX/ 2012
Burmistrza Gołdapi – Szefa Obrony Cywilnej Gminy
z dnia 5 września 2012r.
w sprawie opracowania Planu Obrony Cywilnej Gminy Gołdap
Na podstawie art. 33 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), art. 17 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.
z 2004r., Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), § 3 pkt 2 i § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin ( Dz. U.
z 2002r., Nr 96, poz. 850) oraz Zarządzenia Nr 60 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego- Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 15 marca 2012r. w sprawie zasad opracowania planu obrony cywilnej powiatów i gmin zarządza się co następuje:
§ 1
Opracować „Plan Obrony Cywilnej Powiatu Gminy Gołdap”, zwany dalej planem,
w terminie do 30 września 2012r.
§ 2
1. W celu wykonania zadania określonego w § 1 powołuję Zespół Planistyczny, zwany dalej „Zespołem" w składzie:
1) przewodniczący: Marek Miros – Szef Obrony Cywilnej Gminy – Burmistrz Gołdapi;
2) zastępca przewodniczącego: Władysław Frydrych – Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru
3) sekretarz: Stanisław Sawicki – inspektor d.s obronnych i obrony cywilnej w Wydziale Organizacyjnym.
2. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego.
3. Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący albo w jego zastępstwie zastępca przewodniczącego.
4. W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący może, z własnej inicjatywy, lub na wniosek członka Zespołu, zapraszać do udziału w pracach Zespołu osoby inne niż wymienione w §2 ust. 1.
5. Zastępca przewodniczącego Zespołu:
1) koordynuje opracowanie planu.
6. Sekretarz Zespołu:
1) określi zadania obrony cywilnej realizowane przez jednostki organizacyjne o których mowa w §3 pkt 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej kraju, Szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne oraz społeczne organizacje ratownicze, przewidziane do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie obrony cywilnej, działające na obszarze powiatu/gminy/miasta) oraz przekaże tym jednostkom do opracowania wzór karty realizacji zadania obrony cywilnej;
2) dokona uzgodnienia planu z Szefem Obrony Cywilnej Powiatu.
§ 3
1. Jednostki, o których mowa w §2 ust. 6 pkt 1 opracują karty realizacji zadań obrony cywilnej. Za opracowanie kart realizacji zadań obrony cywilnej odpowiadają kierownicy tych jednostek.
2. Karty o których mowa w pkt 1 podlegają uzgodnieniu z Szefem Obrony Cywilnej Gminy.
§ 4
Wprowadzam do stosowania „Wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Gminy Gołdap w sprawie opracowania Planu Obrony Cywilnej ”, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 5
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Organizacji i Nadzoru.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Burmistrz Gołdapi
Marek Miros
Załącznik do Zarządzenia Nr 498/IX/ 2012
Burmistrza Gołdapi - Szefa Obrony Cywilnej
z dnia5 wrzesnia 2012r
W Y T Y C Z N E
BURMISTRZA GOŁDAPI – SZEFA OBRONY CYWILNEJ GMINY
z dnia 5 września 2012 r.
w sprawie zasad opracowania Planu Obrony Cywilnej Gminy Gołdap
§ 1
Plan obrony cywilnej opracowuje się w celu ustalenia i przygotowania sposobu realizacji zadań obrony cywilnej na okres zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
§ 2
Plan obrony cywilnej wykonywany jest przez urząd miejski obsługujący organ obrony cywilnej burmistrza, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do wytycznych.
§ 3
Instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne oraz społeczne organizacje ratownicze, przewidziane do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie obrony cywilnej, działające na obszarze gminy/miasta, o których mowa w §3 pkt. 24 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów, i gmin, opracowują karty realizacji zadań obrony cywilnej, według ustaleń właściwego organu OC. Wzór karty realizacji zadań obrony cywilnej stanowi załącznik nr 3 do wytycznych.
§ 4
Za opracowanie planu obrony cywilnej odpowiada organ obrony cywilnej określonego szczebla .
§ 5
Za opracowanie karty realizacji zadania obrony cywilnej odpowiadają kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w §3.
§ 6
Do opracowania planu obrony cywilnej powołuje się zespół.
§ 7
O nadaniu klauzuli niejawności planu obrony cywilnej decyduje organ sporządzający plan, stosownie do zawartych w nim informacji. Postuluje się, aby plany obrony cywilnej były planami jawnymi jeżeli organ tworzący dany plan zamieszcza informację, które kwalifikują się jako informacje o wyższej klauzuli, zgodnie z zapisami ustawy należy im taką klauzulę nadać. Pamiętać przy tym należy, że zarówno zawyżanie jak też zaniżanie klauzuli jest zabronione.
§ 8
Szef obrony cywilnej gminy określa zadania obrony cywilnej realizowane przez jednostki organizacyjne, o których mowa w § 3, przekazuje do opracowania wzór karty realizacji zadania obrony cywilnej oraz opracuje zestawienie zadań obrony cywilnej realizowanych przez te jednostki organizacyjne, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do wytycznych.
§ 9
Inspektor d.s obronnych i obrony cywilnej określi zadania obrony cywilnej realizowane na rzecz gminy przez jednostki organizacyjne, o których mowa w § 3, przekaże do opracowania wzór karty realizacji zadania obrony cywilnej oraz opracuje zestawienie zadań obrony cywilnej realizowanych przez te jednostki organizacyjne, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do wytycznych.
§ 10
Plan ewakuacji III stopnia ludności, zwierząt i mienia na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny jest elementem składowym planu obrony cywilnej i stanowi jego załącznik funkcjonalny.
§ 11
Plan obrony cywilnej podpisany przez kierownika komórki organizacyjnej koordynującej jego opracowanie (pracownika odpowiedzialnego za opracowanie) zatwierdza:
a) plan obrony cywilnej gminy – szef obrony cywilnej gminy;
b) kartę realizacji zadania obrony cywilnej jednostki organizacyjnej,
o której mowa w § 3 – kierownik tej jednostki.
§ 12
Plan obrony cywilnej, przed zatwierdzeniem, wymaga uzgodnienia
z nadrzędnym organem obrony cywilnej:
- plan obrony cywilnej gminy uzgadnia Szef Obrony Cywilnej Powiatu w terminie do 30 września 2012r. oraz innymi organami i podmiotami, w części ich dotyczącej.
§ 13
Karta realizacji zadania obrony cywilnej, o której mowa w § 3, podlega uzgodnieniu z właściwym organem obrony cywilnej.
§ 14
Plan obrony cywilnej podlega bieżącej aktualizacji, nie rzadziej jednak niż co dwa lata.
§ 15
Plan obrony cywilnej składa się z:
a) planu głównego;
b) procedur postępowania oraz kart realizacji zadań obrony cywilnej;
c) załączników funkcjonalnych, których liczba i rodzaj zależą od organu sporządzającego;
d) informacji uzupełniających;
e) innych dokumentów, według decyzji organu sporządzającego plan.
§ 16
Szczegółowa treść planu obrony cywilnej powinna być adekwatna do specyfiki danej jednostki administracyjnej.
§ 17
Plan obrony cywilnej powinien odwoływać się do informacji zawartych
w planie zarządzania kryzysowego, o którym mowa w ustawie z dnia
26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym /Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 590 z późn. zm./ i być powiązanym w zakresie danych rzeczowo – materiałowych i osobowych oraz informacji zawartych w planie operacyjnego funkcjonowania gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
§ 18
Proponowana struktura planu obrony cywilnej w swojej konstrukcji zbliżona jest do struktury planu zarządzania kryzysowego, co umożliwia integrację obu planów, bez powielania treści zawartych w planach zarządzania kryzysowego. Plan obrony cywilnej powinien być uzupełnieniem planu zarządzania kryzysowego i określać realizację zadań na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny oraz zgodny z informacjami zawartymi w planie operacyjnego funkcjonowania powiatu i gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Nie należy powielać danych i procedur ujętych w innych planach, lecz stosować odnośnik do nich.
§ 19
Plan obrony cywilnej opracowywany jest w formie:
-
dokumentów opisowych i aplikacji komputerowych pozwalających
na zbieranie i przetwarzanie danych niezbędnych do planów obrony cywilnej; -
dokumentów graficznych – map, planów, szkiców i aplikacji komputerowych pozwalających zbierać, przetwarzać i wizualizować dane graficzne.
§ 20
Do planów obrony cywilnej stosuje się mapy w skali:
-
na szczeblu gminnym – 1:25 000.
§ 21
Prace planistyczne na szczeblu gminy zostaną zakończone do 27 września 2012 roku.
Załącznik nr 1 do wytycznych
STRUKTURA PLANU OBRONY CYWILNEJ
Struktura zawiera ogólny układ planu, pozwalający dostosować jego treść do potrzeb i możliwości danego ogniwa i przyjęcia lokalnych, specyficznych rozwiązań.
W skład planów obrony cywilnej wchodzą następujące elementy:
Plan główny zawierający:
-
zarządzenie wprowadzające plan obrony cywilnej do stosowania;
-
zarządzenie szefa obrony cywilnej gminy w sprawie wprowadzenia planu obrony cywilnej gminy do stosowania.
-
arkusz uzgodnień;
-
rejestr zmian;
-
wnioski z oceny zagrożenia czasu pokoju oraz charakterystykę zagrożeń na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
-
położenie i krótka charakterystyka powiatu;
-
wnioski z oceny zagrożenia czasu pokoju:
-
zagrożenia naturalne (np. pożary, powodzie, susze, huragany, zjawiska lodowe na rzekach);
-
zagrożenia techniczne i budowlane (np. uwolnienie toksycznych lub promieniotwórczych substancji do środowiska, katastrofy komunikacyjne, zawalenie budynków i konstrukcji);
-
zagrożenia wywołane celowymi działaniami (np. akty terroru, zorganizowana przestępczość);
-
inne (np. skutki zakłóceń w ciągłości dostaw energii, wody, żywności, epizootie, epidemie).
-
charakterystykę zagrożeń na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny:
-
możliwość prowadzenia działań militarnych na administrowanym terenie (możliwość uderzenia lotnictwa na ważne obiekty użyteczności publicznej, infrastrukturę, tj. elementy systemów zaopatrzenia w energię i paliwa, łączności i sieci teleinformatycznych, systemów bankowych i finansowych, zaopatrzenia w żywność i wodę, ochrony zdrowia, systemów transportowych i komunikacyjnych, ratowniczych oraz zapewniających funkcjonowanie administracji publicznej);
-
możliwość aktywności działania grup dywersyjno-rozpoznawczych (powodujące: sabotaże wybuchy, pożary, powodzie, itp.);
-
zagrożenie stabilności granicy państwowej (niekontrolowane migracje transgraniczne, zorganizowana działalność przestępcza, akty terrorystyczne, przemyt, handel narkotykami);
-
negatywny wpływ zjawisk konfliktu zbrojnego (niepokoje społeczne, wzrost przestępstw pospolitych i gospodarczych).
-
zadania i obowiązki osób oraz podmiotów, którym powierzono realizację zadań obrony cywilnej, a także zestawienie zadań obrony cywilnej realizowanych przez jednostki organizacyjne na administrowanym terenie;
-
zadania i obowiązki osób oraz podmiotów, którym powierzono realizację zadań obrony cywilnej:
-
zadania i obowiązki osób funkcyjnych powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego;
-
zadania i obowiązki podmiotów, którym powierzono realizację zadań obrony cywilnej (osoby fizyczne, osoby prawne lub ułomne osoby prawne, prowadzące działalność gospodarczą czyli wytwórczą, w tym rolniczą, handlową lub usługową);
-
zestawienie zadań obrony cywilnej realizowanych przez jednostki organizacyjne na administrowanym terenie:
-
instytucji państwowych;
-
przedsiębiorców;
-
innych jednostek organizacyjnych;
-
społecznych organizacji ratowniczych funkcjonujących na danym terenie, przewidzianych do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie obrony cywilnej.
-
charakterystykę struktur organizacyjnych i zasobów oraz analizę możliwości ich wykorzystania;
-
charakterystyka struktur organizacyjnych obrony cywilnej gminy (schemat):
-
formacje obrony cywilnej gminy;
-
świadczenia osobiste i rzeczowe;
-
zasoby:
-
wyposażenie;
zaopatrzenie, magazyny, warsztaty, stacje paliw;
-
środki transportu;
-
stan ewidencyjny sprzętu obrony cywilnej;
-
urządzenia specjalne;
-
analiza możliwości ich wykorzystania;
-
wykaz punktów dystrybucji i sprzedaży indywidualnych środków ochrony przed skażeniami.
-
-
ogólną koncepcję działania w okresie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny;
-
uaktualnienie planów obrony cywilnej;
-
uruchomienie Drużyny Wykrywania i Alarmowania ( DWiA );
-
sprawdzenie łączności w sieci wojewody;
-
gromadzenie zasobów obrony cywilnej;
-
sprawdzenie gotowości urządzeń specjalnych;
-
powołanie i szkolenie formacji obrony cywilnej – świadczenia;
-
prowadzenie działań ratunkowych;
-
przygotowanie budowli ochronnych;
-
ewakuacja ludności, zwierząt i mienia;
-
prowadzenie zabiegów specjalnych;
-
rozwinięcie zastępczych miejsc szpitalnych;
-
ochrona zabytków (jakich?);
-
ochrona obiektów (jakich?).
-
terminy i tryb aktualizacji planu;
-
aktualizacji należy dokonywać się nie rzadziej niż co dwa lata oraz każdorazowo, jeśli zostają zmienione dane mające wpływ na realizację zadań ujętych w planie – zasada ta dotyczy także załączników;
-
konieczność aktualizacji planu powinna wynikać z kilku podstawowych czynników:
-
zmiany struktury zagrożeń na terenie gminy, (powstanie nowych, związanych m.in. z inwestycjami, np. likwidacja lub powstanie zakładu o niebezpiecznym profilu produkcji);
-
powstanie lub likwidacja podmiotów, organizacji czy formacji obrony cywilnej na terenie gminy i zmiany w ich zasobach ludzkich czy sprzętowych;
-
innych – istotnych z punktu widzenia funkcjonalności planu – zmian zachodzących na terenie gminy;
-
wszystkie aktualizacje planu muszą zostać odnotowane w rejestrze zmian.
-
-
inne.
Procedury postępowania.
-
procedury powinny być związane z podnoszeniem gotowości obronnej
i odnosić się głównie do czasu zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny,
-
stany gotowości obronnej państwa;
-
przedsięwzięcia w zakresie osiągania gotowości obronnej gminy:
-
w stanie stałej gotowości obronnej państwa;
-
w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu;
-
-
w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny;
-
czasy rozwinięcia formacji obrony cywilnej;
-
harmonogram osiągania gotowości obrony cywilnej.
- inne według decyzji organu sporządzającego plan.
Załączniki funkcjonalne określające:
-
monitorowanie zagrożeń, ostrzeganie i alarmowanie, w tym informowanie ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania;
-
w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania:
-
definicja ostrzegania i alarmowania (krótkie);
-
rodzaje alarmów oraz sygnały alarmowe komunikaty ostrzegawcze
z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie systemów wykrywania skażeń
i właściwości organów w tych sprawach z dnia 2006-10-16 (Dz. U. 2006
Nr 191, poz. 1415); -
wykaz syren wraz z systemami sterowania i przynależnością (MSA, PSP, OSP) oraz innych urządzeń – samochody z megafonami itp.;
-
ogólny schemat systemu monitorowania, ostrzegania i alarmowania w gminie;
-
wykaz FOC wykrywania i alarmowania w gminie (umiejscowienie, współrzędne rozmieszczenia zgodnie z UTM);
-
zadania (w zakresie monitorowania, wykrywania, realizowane przez system na terenie gminy, zakres i zasady sporządzania meldunków);
-
w zakresie informowanie ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania:
-
komunikaty ostrzegawcze z rozporządzenia Rady Ministrów sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach z dnia 2006-10-16 (Dz. U. 2006 Nr 191, poz. 1415);
-
szablony innych komunikatów służących informowania ludności
o zagrożeniach i sposobach postępowania nieujęte w w/w rozporządzeniu, a opracowane dla gminy; -
wykaz podpisanych porozumień z środkami masowego przekazu (telewizja, radio, prasa);
-
krótki ogólny opis zachowania się ludności (sposobach postępowania) w przypadku wydania ostrzeżenia lub ogłoszenia alarmu o zagrożeniach.
-
kierowanie i łączność;
-
wykaz FOC przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych (łączności);
-
wykaz danych teleadresowych uczestników procesów kierowania na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny:
-
użytkownicy w Sieci Łączności Radiowej Wojewody (kryptonimy CZKW, starostwa powiatowego, wszystkich gmin na terenie starostwa – ościennych starostw w planie gminy;
-
wykaz danych służb, inspekcji i straży – właściwych dla miejsca tworzenia planu: policja, straż pożarna, wojsko, nadzór budowlany, weterynaria, inspekcja sanitarna itp.;
-
wykaz osób „funkcyjnych” – skład GZZK, POADA, DWiA, PAA itp. wraz z adresami, numerami telefonów stacjonarnych i/lub komórkowych, numerami faksów, adresami poczty elektronicznej, kryptonimami radiowymi, imiona i nazwiska osób do kontaktów (o ile to możliwe również ich dane do kontaktu);
-
ewakuację ludności, zwierząt i mienia na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny;
-
plan ewakuacji III stopnia zgodnie z „Wytycznymi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego – Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 4 marca 2009 roku” w sprawie planowania i organizacji ewakuacji /przyjęcia/ ludności w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
-
opiekę medyczną, pomoc społeczną oraz pomoc psychologiczną
i religijną;
-
wykaz placówek służby zdrowia przygotowanych do udzielania pomocy przedmedycznej i udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej;
-
przygotowanie i utrzymywanie (w czasie pokoju) potrzebnych liczb miejsc szpitalnych i zastępczych miejsc szpitalnych dla poszkodowanej ludności ( liczba rozwijanych zastępczych miejsc szpitalnych w gminie);
-
przygotowanie ewakuacji poszkodowanych do punktów pomocy;
-
przygotowanie i utrzymywanie zapasów sprzętu medycznego i lekarstw;
-
możliwości korzystania – na życzenie poszkodowanej ludności, szczególnie osób ciężko rannych i chorym, z opieki i posługi religijnej, udzielanej przez duchownych odpowiednich wyznań;
-
odkażanie i inne podobne działania ochronne;
-
informacje ogólne (rodzaje: dekontaminacja, odkażanie, dezaktywacja, dezynfekcja);
-
zasady i sposób prowadzenia (opisać, jakie rodzaje, gdzie i czym i w jaki sposób prowadzić);
-
wykaz obiektów i urządzeń do prowadzenia (wyszczególnić obiekty
i urządzenia, umiejscowienie współrzędne UTM oraz opisać możliwości); -
zestawienie urządzeń do likwidacji skażeń i ich możliwości oraz stan obsługi w gminie;
-
przygotowanie i organizowanie budowli ochronnych;
-
stan istniejących budowli ochronnych w powiecie (gminie) przeznaczonych do ukrycia w nich ludności oraz zabezpieczenia przed zniszczeniem ruchomych dóbr kultury, ważnej dokumentacji technicznej i technologicznej, cennej aparatury, a także zapasów artykułów spożywczych i leków. Powinny one zapewniać ochronę przed bezpośrednim oddziaływaniem rażących środków bojowych oraz przed wtórnymi skutkami ich użycia:
-
schrony;
-
ukrycia;
-
-
planowane budowle ochronne:
-
budowa schronów wolno stojących, umiejscowionych pod budynkami;
-
budowa ukryć w umocnionych podpiwniczeniach budynków;
-
przystosowanie pomieszczeń innych budowli na ukrycia;
-
obsługę środków zaciemnienia;
-
w jaki sposób będzie realizowane zaciemnienie i wygaszanie planowane i przygotowane w czasie pokoju, a realizowane w okresie wojny?:
-
wygaszanie oświetlenia zewnętrznego lub dostosowanie go do użytkowania w warunkach zaciemnienia;
-
zaciemnianie wnętrz, otworów okiennych i drzwi;
-
odpowiednie dostosowanie pojazdów mechanicznych;
-
odpowiednie dostosowanie podświetlanych znaków na szlakach drogowych, kolejowych i wodnych;
-
uruchamianie w miejscach publicznych kierunkowych oświetleń komunikacyjnych;
-
ratownictwo;
-
ratowanie i udzielanie pomocy ludności poszkodowanej:
-
PSP;
-
OSP;
-
Policja;
-
straż miejska;
-
PCK;
-
WOPR;
-
formacje obrony cywilnej;
-
pogotowia (ratunkowe, gazowe, energetyczne,wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze);
-
walkę z pożarami;
-
pododdziały przeciwpożarowe, (oparte głównie na strukturach ochotniczych straży pożarnych w gminie) przewidziane do prowadzenia prac gaśniczo-ratunkowych;
-
udział Państwowej Straży Pożarnej (na poziomach administracji);
-
formacje obrony cywilnej przewidziane do prowadzenia prac gaśniczo-ratunkowych;
-
wykonywanie pomocniczych działań gaśniczo-ratowniczych:
-
ewakuacja osób zagrożonych i poszkodowanych oraz mienia z obiektów i rejonów objętych akcją gaśniczo-ratunkową;
-
udzielanie poszkodowanym pomocy przedmedycznej;
-
utrzymanie porządku w rejonach akcji gaśniczej;
-
-
prowadzenie niezbędnych prac zabezpieczających,wyburzeniowych
i rozbiórkowych;
-
wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych;
-
informacje ogólne (definicja strefy niebezpiecznej, zasady i sposób oznaczania);
-
wykaz obiektów stwarzających zagrożenie (rodzaje obiektów, charakterystyka, umiejscowienie współrzędne UTM);
-
możliwości w zakresie wykrywania skażeń chemicznych i oznaczanie strefy (jakie możliwości, zaangażowane podmioty, zasady pomiaru);
-
możliwości w zakresie wykrywania skażeń biologicznych i oznaczanie strefy (jakie możliwości, zaangażowane podmioty, zasady pomiaru);
-
możliwości w zakresie wykrywania skażeń promieniotwórczych i oznaczanie strefy (jakie możliwości, zaangażowane podmioty, zasady pomiaru);
-
organizowanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia;
-
organizowanie doraźnych pomieszczeń, lokali zastępczych i zaopatrzenia dla poszkodowanej lub ewakuowanej ludności (np. świetlice, lokale, ośrodki wypoczynkowe);
-
pomoc w gromadzeniu środków żywnościowych, leków, odzieży i innych rzeczy potrzebnych do przetrwania;
-
wykaz publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę ;
-
doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej;
-
zakres i forma pomocy, której powinny udzielić formacje obrony cywilnej do wsparcia służb profesjonalnych zapewniających działanie energetyki, łączności a także komunikacji i zaopatrzenia ludności w środki niezbędne do przetrwania;
-
formacje obrony cywilnej przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych (oddziały i pododdziały – kompanie, plutony i drużyny):
-
budowy i odbudowy awaryjnych ujęć wody.
-
pierwszej pomocy medycznej;
-
likwidacji skażeń;
-
ratownictwa budowlanego;
-
ratownictwa komunikacyjnego;
-
ratownictwa energetycznego;
-
przeciwpożarowe;
-
porządkowo-ochronne;
-
łączności;
-
zaopatrzenia;
-
wykrywania i alarmowania;
-
ochrony płodów rolnych;
-
ochrony produktów żywnościowych,
-
ochrony zwierząt gospodarczych i pasz;
-
ratownictwa chemicznego;
-
ratownictwa przeciwpowodziowego;
-
doraźne grzebanie zmarłych;
-
formacje obrony cywilnej przewidywane do wykonywania czynności związanych z grzebaniem zmarłych pod nadzorem odpowiednich służb sanitarnych (wyłącznie w przypadku zgonów lub dużej liczby zabitych, w celu zapobieżenia epidemii, bądź ograniczenia możliwości jej rozprzestrzeniania się);
-
określenie miejsc przewidywanych do grzebania zmarłych (istniejące cmentarze w czasie pokoju);
-
pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych dla przetrwania;
-
określenie minimalnych zapasu żywności i dóbr, gwarantujących przeżycie ludności oraz funkcjonowanie zakładu pracy i gminy;
-
zaplanowane gromadzenie i rozśrodkowaniu zasobów z uwzględnieniem zasobów utrzymywanych w gospodarstwach domowych;
-
sposób ratowania zasobów przed zniszczeniem lub skażeniami w przypadku wystąpienia zagrożeń;
-
pomoc w zabezpieczeniu:
-
zabytków;
-
urządzeń użyteczności publicznej, niezbędnych do przetrwania ludności oraz funkcjonowania gminy, takie jak urządzenia energetyczne, ciepłownicze, wodno-kanalizacyjne i im podobne;
-
dokumentacji szczególnie ważnej ze względu na interes państwa;
-
doraźną pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami;
-
organizuje się ją w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i ochrony mienia w rejonach prowadzenia akcji ratunkowych, podczas ewakuacji ludności, a także w czasie jej przebywania w budowlach ochronnych;
-
za realizację powyższego zadania odpowiadają właściwe organa odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego, zwłaszcza organa policji i wojska;
-
dodatkowe rodzaje działalności, niezbędne dla wypełnienia któregoś z zadań wyżej wymienionych, w tym planowanie i prace organizacyjne.
Informacje uzupełniające – stanowią zbiór niezbędnych danych potrzebnych do planowania i podejmowania decyzji oraz kierowania działaniami takie jak – mapy, schematy, dane informatyczne, zestawienia, itp.
-
mapy, schematy, dane informatyczne, zestawienia, itp., które nie zostały ujęte w planie głównym i załącznikach funkcjonalnych, a są niezbędne do planowania i podejmowania decyzji oraz kierowania działaniami przez burmistrza.
Wykaz dokumentów planistycznych na szczeblu jednostki organizacyjnej opracowującej plan obrony cywilnej, określonych wymogami innych przepisów /według uznania organu sporządzającego plan/, między innymi takie jak:
-
plany operacyjne;
-
Plan operacyjnego funkcjonowania gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny;
-
plany ochrony;
-
Plan zarządzania kryzysowego gminy;
-
Plan ochrony obiektów;
-
plany ratownicze, itp.
Załącznik nr 2 do wytycznych
Zestawienie zadań obrony cywilnej realizowanych przez jednostki organizacyjne na administrowanym terenie
Treść zadania |
|||||||
Realizujący |
X Sp z o.o. adres, tel.fax |
Zarząd Nieruchomości |
Szkoła Podstawowa Nr 1 |
|
|
|
|
Realizujący |
|
|
|
|
|
|
|
Treść zadania |
|||||||
Realizujący |
|
|
|
|
|
|
|
Realizujący |
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 3 do wytycznych
ZATWIERDZAM
……………………
(kierownik jednostki organizacyjnej)
KARTA REALIZACJI ZADANIA
OBRONY CYWILNEJ
………………………………………………...
(nazwa instytucji, jednostka organizacyjna)
ODPOWIEDZIALNY KIEROWNIK KOMÓRKI ORGANIZACYJNEJ (koordynator wyk. zadania) |
SPORZĄDZAJĄCY |
UZGODNIONO (organ obrony cywilnej) |
TREŚĆ ZADANIA
|
||
TERMIN WYKONANIA ZADANIA
|
||
PROCEDURA (podstawowe działania dla realizacji zadania) |
||
PODMIOTY WSPÓŁPRACUJĄCE – ZEWNĘTRZNE
|
||
PODMIOTY WSPÓŁPRACUJĄCE – WEWNĘTRZNE
|
||
DOKUMENTACJA BAZOWA (dokumenty warunkujące realizację zadania oraz miejsce ich przechowywania)
|
||
DODATKOWE USTALENIA
|