Protokół z Sesji 8.08.2012 r.

P r o t o k ó ł Nr XXVI/2012

 

z XXVI sesji Rady Miejskiej w Gołdapi odbytej w dniu 8 sierpnia 2012 r.

 

 

Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy – 19 radnych.

Nieobecnych usprawiedliwionych – 2 radnych: Zbigniew Makarewicz i Zofia Syperek.

Obradom przewodniczył Wojciech Hołdyński.

Protokołowała Alicja Pietranis – inspektor.

Godzina rozpoczęcia – 13.00, zakończenia – 17.50.

 

Porządek posiedzenia

 

    1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie kworum

    2. Przedstawienie porządku obrad

    3. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji: 29.05, 4.06, 25.06, 12.07.2012 r.

    4. Informacja Burmistrza na temat pracy Urzędu

    5. Informacja Przewodniczącego Rady na temat pracy Rady

    6. Zapoznanie z opinią Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi i opinią Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi

    7. Zapoznanie z opinią Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

    8. Zapoznanie z opinią Burmistrza Gołdapi do przedstawionych opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi i opinią Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi

    9. Podjęcie uchwał w sprawach:

1) uchylająca uchwałę nr XXII/135/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Boćwince do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

2) uchylająca uchwałę nr XXII/136/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Galwieciach do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

3) uchylająca uchwałę nr XXII/137/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

4) zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2012 – 2032

5) zmian budżetu na 2012 rok

6) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gołdapskiemu na realizację zadania pn. „Budowa drogi powiatowej nr 4805 N – ulicy Górnej w Gołdapi” oraz na realizację zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 4827 N – ulicy Nadbrzeżnej w Gołdapi

7) przekazania Szkoły Podstawowej w Boćwince do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

8) przekazania Szkoły Podstawowej w Galwieciach do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

9) przekazania Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi

    10. Interpelacje i zapytania radnych

    11. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących organów osiedli

    12. Odpowiedzi na interpelacje

    13. Wolne wnioski

    14. Zamknięcie Sesji

 

Do pkt. 1

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński. Powitał zaproszonych gości, radnych i pracowników urzędu. Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż w sesji uczestniczy 19 radnych zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.

Do pkt.2

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński przedstawił porządek posiedzenia sesji.

Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi zaproponował wprowadzenie do porządku sesji 3 projektów uchwał w sprawach:

1) uchylająca uchwałę nr XXII/135/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Boćwince do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi,

2) uchylająca uchwałę nr XXII/136/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Galwieciach do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi,

3) uchylająca uchwałę nr XXII/137/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. przekazania Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

Innych propozycji nie zgłoszono i porządek posiedzenia sesji został jednogłośnie przyjęty.

Radny Andrzej Pianka zapytał czy jest konieczne podejmowanie tych uchwał skoro wojewoda je uchylił. Pan Iwo Ciuk inspektor z biura prawnego wyjaśnił, iż w rozstrzygnięciu wojewoda określił 30 dniowy termin składania odwołania. W ciągu 30 dni rozstrzygnięcie wojewody się uprawomocni, natomiast rada nie czekając na uprawomocnienie może swoje wcześniej podjęte uchwały uchylić.

Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi w uzupełnieniu dodał, iż uchylając sami mamy czystość sytuacji w podejmowaniu uchwał o przekazaniu szkół.

Radny Antoni Banel stwierdził, iż wojewoda znowu nam uchyli uchwały, to po co je podejmować. Radny Jan Steć poprosił o przygotowanie przez radców prawnych opinii dotyczącej tej kwestii.

Radny Tadeusz Faliński zgłosił formalny wniosek o odrzucenie wniosku burmistrza w/s wprowadzenia 3 projektów uchwał.

Przewodniczący Rady Pan Wojciech Hołdyński poddał pod głosowanie wniosek burmistrza o wprowadzenie 3 projektów uchwał. Poinformował, iż głosowanie to wymaga bezwzględnej większości głosów, czyli 11 za. Za wnioskiem burmistrza głosowało 14 radnych, 3 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński przedstawił porządek posiedzenia sesji po wprowadzeniu 3 projektów uchwał. Innych wniosków nie zgłoszono. Projekty tych uchwał wprowadzone zostały do punktu 9 ppkt. 1, 2, 3.

Do pkt. 3

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński zaproponował przyjęcie protokołów sesji z dnia 29.05.2012 r., 4.06.2012 r., 25.06.2012 r. 12.07. 2012 r.

Do protokołu z 29.05.2012 r. radny Antoni Banel wniósł uwagę, iż jego wystąpienie w pkt.8 ograniczono do jednego zdania, nie ujęto wszystkiego o czym mówił, natomiast wystąpienie burmistrza zamieszczone jest w całości.

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński wyjaśnił, iż poprosił radnego Banela o dołączenie swojej wypowiedzi do protokołu, bo faktycznie była obszerna. Radny Banel tego nie uczynił, natomiast burmistrz przekazał, stąd różnica w opisie wypowiedzi.

Innych uwag nie zgłoszono i w głosowaniu jawnym większością głosów 18 za, 1 wstrzymujący protokół z posiedzenia sesji z dnia 29.05.2012 r. został przyjęty. Protokół z 4.06.2012 roku został jednogłośnie przyjęty.

Do protokołu z 25.06.2012 roku radny Antoni Banel zgłosił uwagę, iż brak jest zapisu przy podejmowaniu uchwały w/s udzielenia pomocy finansowej Gminie Miastu Ełk na realizację zadań z zakresu promocji na co i w jakiej wysokości środki zostały przekazane do Ełku.

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wojciech Hołdyński poinformował, iż pod każdym protokołem w biurze radny są podłączone wszystkie podejmowane uchwały. Innych uwag nie zgłoszono i w głosowaniu jawnym większością głosów 18 za, 1 wstrzymujący protokół z posiedzenia sesji z dnia 25.06.2012 r. został przyjęty.

Protokół z 12.07.2012 roku został większością głosów 18 za, 1 wstrzymujący przyjęty.

Do pkt. 4

Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi przedstawił informację na temat pracy Urzędu i odbytych spotkań. Między innymi spotkanie z dyrektorem olsztyńskiego oddziału GDDKiA w/s doprecyzowania terminu modernizacji drogi K65. Przyznano dotacje na modernizację ulicy Górnej. Trwają końcowe prace przy modernizacji ulicy Paderewskiego.

Do pkt. 5

 

Przewodniczący Rady Pan Wojciech Hołdyński przedstawił informację na temat pracy Rady Miejskiej w Gołdapi. Przedstawił harmonogram posiedzeń poszczególnych komisji Rady Miejskiej w okresie międzysesyjnym.

Poinformował o uczestnictwie w XIV Warmińsko-Mazurskich Dniach Rodziny, otwarciu letniej siedziby WOPR przy plaży miejskiej, ocenie prac plastycznych w Przedszkolu Niepublicznym „Bajka”, zakończeniu roku szkolnego, obchodach Święta 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, „Kozackich Klimatach”, konferencji z okazji 30 rocznicy zamknięcia obozu internowanych w Gołdapi, obchodach Święta Policji, Dniu Rybaka i Rolnika.

Do pkt.6

Odpowiedź na pismo urzędu w/s wyrażenia opinii dotyczącej przesłanych projektów uchwał do Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi i Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi przedstawił Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady, treść pism w załączeniu do protokołu.

 

Pani Czesława Jakubanis - Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi poinformowała, iż związki wystosowały do wojewody pismo skarżące uchwały w/s przekazania trzech szkół: Boćwince, Galwieciach i Jabłońskich do prowadzenia FRRG, gdyż nie zostały wyczerpane procedury określone w art. 19 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych tj. braku pisemnego poinformowania i uzasadnienia nieuwzględnienia stanowiska organizacji związkowych. Organizacjom związkowym nie umożliwiono przedstawienie swojej argumentacji na forum właściwej komisji rady. Na pismo wojewody o uchyleniu uchwał czekaliśmy do 26.07.2012 r. W piśmie z dnia 26.06.2012 r. Urząd zwrócił się do związków zawodowych o zaopiniowanie nowych projektów uchwał w sprawie przekazania szkół. Na ten dzień uchwały z 4.06. nie były jeszcze uchylone, Urząd pismo o uchyleniu otrzymał 17 lipca, więc podjęte czynności proceduralne były nieważne, bo Urząd nie imał rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody. W związku z tym związki nie zajęły stanowiska w sprawie zaopiniowania nowych projektów uchwał.

 

Pan Zygfryd Wrzesień Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi wyjaśnił, iż związki zawodowe nie otrzymały żadnego pisma, iż Fundacja wystąpiła z wnioskiem do organu prowadzącego o przejęcie tych szkół. Związki zawodowe są przeciwne przekazaniu szkół do prowadzenia fundacji. Argument o oszczędnościach jest błędny. Obecnie wszystkie szkoły przedstawiły programy oszczędnościowe, które są realizowane. Oszczędności należy również szukać w Urzędzie i instytucjach podległych.

Do pkt.7

Z opinią Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zapoznał Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi. Opinia jest pozytywna do przesłanych projektów w/s przekazania trzech szkół w Boćwince, Galwieciach i Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

 

Do pkt. 8

Burmistrz Gołdapi Pan Marek Miros nie wyraził swojej opinii do przedstawionych opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi i opinią Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi, gdyż takich opinii związków nie było. Poinformował, iż winą urzędu były źle przygotowane uchwały i wojewoda je uchylił.

Wiedząc o uchyleniu uchwał, Burmistrz wystąpił z nową inicjatywą uchwałodawcza i przygotował nowe projekty uchwał, które zostały w dniu 26.06.2012 r. przesłane do zaopiniowania do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi i Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Gołdapi. Opinia kuratora oświaty wpłynęła do Urzędu, opinii związków zawodowych nie ma.

Związki zawodowe zaproszone zostały na posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, która to komisja zajmowała się tym tematem. Na tym posiedzeniu związki zawodowe mogły wyrazić swoją opinie dotyczącą zaopiniowania nowych projektów uchwał ale tego nie zrobiły.

Burmistrz wyczerpał procedury związane z przekazaniem 3 szkół do prowadzenia fundacji.

Propozycją przekazania szkół nie kierowały względy ekonomiczne. Samorząd gołdapski w ciągu ostatnich 16 lat na funkcjonowanie oświaty dołożył ponad 100 mln zł.

Do pkt. 9

1)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały uchylającą uchwałę nr XXII/135/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Boćwince do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

Radny Jan Steć zgłosił wniosek formalny zgodnie z paragrafem 30 ust. 2 pkt 3 statutu o dokonanie poprawki w projektach uchwał.

Przewodniczący Rady zgłosił wniosek formalny o autopoprawkę. W projekcie uchwały jest błędny zapis numeru uchwały uchylanej – jest XXVII, powinno być XXII. Za wnioskiem formalnym radnego J. Stecia głosowało 2 radnych, 13 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Za wnioskiem formalnym zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady głosowało 17 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu jawnym większością głosów 14 za, 5 wstrzymujące uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/148/2012

/w załączeniu/

2)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały uchylającą uchwałę nr XXII/136/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Galwieciach do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

Przewodniczący Rady zgłosił wniosek formalny o autopoprawkę. W projekcie uchwały jest błędny zapis numeru uchwały uchylanej – jest XXVII, ma być XXII. Za wnioskiem formalnym zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady głosowało 15 radnych, 4 wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu jawnym większością głosów 14 za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/149/2012

/w załączeniu/

3)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały uchylającą uchwałę nr XXII/137/2012 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

Przewodniczący Rady zgłosił wniosek formalny o autopoprawkę. W projekcie uchwały jest błędny zapis numeru uchwały uchylanej – jest XXVII, ma być XXII, w § 1 nr uchwały uchylanej ma brzmieć „nr XXII/137/2012”. Za wnioskiem formalnym zgłoszonym przez Przewodniczącego Rady głosowało 14 radnych, 4 wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu jawnym większością głosów 14 za, 5 wstrzymujące uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/150/2012

/w załączeniu/

4)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2012 – 2032. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/1512012

/w załączeniu/

5)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian budżetu na 2012 rok. Projekt uchwały omówiła Pani Krystyna Trzasko Skarbnik Gminy.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/152/2012

/w załączeniu/

6)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gołdapskiemu na realizację zadania pn. „Budowa drogi powiatowej nr 4805 N – ulicy Górnej w Gołdapi” oraz na realizację zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 4827 N – ulicy Nadbrzeżnej w Gołdapi.

Przewodniczący Rady zgłosił wniosek formalny o autopoprawkę. W projekcie uchwały ujęto również realizację zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 4827 N – ulicy Nadbrzeżnej w Gołdapi. Wniosek został jednogłośnie przyjęty.

Radny Piotr Kuśtowski poprosił o informacje, kiedy rozpoczęcie i zakończenie inwestycji. Pan Lech Kowalewski dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi poinformował, iż obecnie są w trakcie podpisywania umowy na modernizacje ulicy Górnej. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2012 – 2013. Najprawdopodobniej rozpoczęcie nastąpi wczesną wiosną 2013 roku.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/153/2012

/w załączeniu/

7)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Boćwince do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

Radny Józef Dominiuk stwierdził, iż przy przekazaniu szkół nauczyciele nie tracą pracy, tylko przechodzą pod fundacje. Szkoły pozostają w swoich miejscowościach, a to jest najważniejsze dla dzieci.

Pani Irena Wojnikiewicz przedstawiła informację dotyczącą stanu uczniów w poszczególnych szkołach na dzień 8.08.2012 rok:

1. Szkoła Podstawowa w Boćwince – 65 w tym 6 absolwentów i 29 3,4,5- latków,

2. Szkoła Podstawowa w Galwieciach – 55, w tym 12 dzieci w oddziale przedszkolnym,

3. Szkoła Podstawowa w Jabłońskich – 49, w tym 21 w oddziałach przedszkolnych.

W głosowaniu jawnym większością głosów 12 za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/154/2012

/w załączeniu/

8)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Galwieciach do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

W głosowaniu jawnym większością głosów 12 za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/155/2012

/w załączeniu/

9)

Pan Wojciech Hołdyński Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Jabłońskich do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap z siedzibą w Gołdapi.

W głosowaniu jawnym większością głosów 12 za, 5 przeciw, 2 wstrzymujące uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXVI/156/2012

/w załączeniu/

Do pkt. 10

Radny Józef Dominiuk złożył interpelację w/s usunięcia słupa betonowego elektrycznego uszkodzonego w wyniku wypadku i podłączenie lampy oświetleniowej w miejscowości Grabowo przy blokach.

Radny Antoni Banel interpelował w/s wytyczenia drogi w Jabramowie. Teraz brak jest przejazdu.

Zapytał dlaczego na ulicy Konstytucji 3 maja są ustawione znaki zakazu, jak ulica jest ślepa?

Radny Marin Przystawski zaproponował wprowadzenie opłat na parkingu przy placu za reklamy umieszczone i ustawione na przyczepkach. Jest jedna ale może będzie więcej.

Radny Jarosław Dzienis interpelował w/s smrodu wydobywających się ze studni kanalizacyjnych i zatruwających życie mieszkańcom miejscowości przy wybudowanej kanalizacji ściekowej Kolniszki-Botkuny-Jukiszki. Zaproponował powołanie komisji ekspertów, która tę sprawę rozwiąże. Taki smród wydobywa się również ze studni przy ulicy Stadionowej, Łącznej i Sportowej. Zapytał, czy ze środków gminnych nie będziemy dofinansowywać ciepła, bo podłączenie wszystkich kotłowni do ciepłowni Pana Andrysiewicza nie będzie możliwe w tym i następnym roku.

Radny Jan Steć zapytał kiedy komisja statutowa wznowi prace? Zapytał również, czy są opóźnienia w podłączeniach kotłowni co i które to kotłownie?
Radny Ryszard Wrzosek zgłosił interpelacje w/s przeglądu drzew przy drogach. Ostatnie nawałnice powaliły stare drzewa. Stwarzając niebezpieczeństwo na drogach. Wnioskował o spotkanie, dotyczące podziału dróg gminnych i powiatowych, bo obecnie nie wiadomo, kto za co odpowiada.

Radny Piotr Rant interpelował w/s przeglądu stanu nawierzchni dróg. są już usterki na nowo wybudowanych drogach, czy te drogi są jeszcze na gwarancji. W/s internetu w centrum miasta, bo dalej go nie ma.

Radny Piotr Kuśtowski interpelował w/s wykonania podwyższonego przejścia dla pieszych na ulicy Żeromskiego, co ograniczy prędkość. Zapytał, kiedy zostanie naprawiona droga przy ciepłowni?

Radny Mariusz Kowalczuk zapytał do czego zostały wykorzystane płytki z parkingu i parku, może coś zostało to przekazać na drogę w Kozakach, która jest wykonywana przy środkach z funduszu sołeckiego.

Radny Andrzej Pianka interpelował w/s naprawy „kawałka” ulicy przy przejeździe kolejowym na ulicy Kolejowej i 1 Maja.

Do pkt.11

Pani Anna Falińska sołtys ze Skocz, przedstawicielka Izb Rolniczych zwróciła się z apelem o zbiórkę płodów rolnych mieszkańcom Bisztynka poszkodowanym podczas nawałnicy. Zbiórka darów w siedzibie spółki TRANSROM. Zwróciła się z prośbą do sołtysów, aby apel rozpropagowali wśród swoich mieszkańców.

Pan Krzysztof Gnacikowski sołtys Dunajka w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rolę sołtysa w samorządzie gminnym, jego rolę w życiu społeczeństwa wiejskiego oraz braku partnerstwa ze strony władz. Przypomniał, iż 9 miesięcy temu złożony został wniosek w/s diet i prowizji dla sołtysów. Do obecnej chwili nic się nie zrobiło. Pan Gnacikowski zgłosił wniosek o zorganizowanie spotkania sołtysów z burmistrzem i radnymi.

Pani Elżbieta Ratomska sołtys z Pogorzela poruszyła problem bezpańskich psów, które zagrażają mieszkańcom. Schronisko nie przyjmuje psów, bo nie ma miejsc.

Pan Leon Korotko sołtys z Kośmidr wnioskował o oznakowanie schroniska dla zwierząt oraz wysypiska, bo zainteresowani błądzą i nie mogą znaleźć. Wnioskował o szybką naprawę drogi w Kośmidrach i torowiska.

Pan Marek Zajączkowski sołtys z Łobod również zgłosił problemem bezpańskich psów. Dochodzi do zagryzień zwierząt gospodarskich przez grasujące bezpańskie psy w miejscowościach Bałupiany, Łobody i Skocze.

Pan Bogdan Gadaszewski sołtys z Zatyk wnioskował o wykonanie rowu odwadniającego na drodze, bo stoi na niej woda. Powodem jest to iż droga jest położona niżej niż rowy.

Pan Józef Bernatowicz sołtys z Juchnajć wnioskował o wycięcie krzaków z dróg. Zapytał dlaczego nie wszyscy rolnicy, co powinni zostali przedstawieni do odznaczenia?
Pan Józef Kiszkorno wnioskował, aby poddawać konsultacjom radzie osiedla sprawy dotyczące inwestycji – parkingu, chodników przy ulicy Paderewskiego (zgodnie ze statutem). Poruszył również sprawy dotyczące prowadzonych modernizacji dróg i ulic, nie wszystkie prace zostały wykonane. Przedstawił wniosek do burmistrza w/s budowy punktów czerpania wody w Gołdapi.

Do pkt. 12

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy wszyscy radni otrzymali na piśmie odpowiedzi na interpelacje i czy są wnioski w tej sprawie. Radni składający interpelacje otrzymali odpowiedzi na piśmie. Wniosków w tej sprawie nie było.

Przewodniczący Rady odpowiadając na pytanie radnego Stecia w/s komisji statutowej poinformował, iż spotkanie odbędzie się w miesiącu wrześniu.

Pan Marek Miros Burmistrz Gołdapi odpowiadając Panu Gnacikowskiemu poinformował, iż spotkanie z burmistrzem, radnymi, sołtysami jest do uzgodnienia. Jeżeli chodzi o diety to sprawa została omówiona z radą sołtysów, która miała zebrać podpisy wszystkich sołtysów, iż zgadzają się na te propozycje. Lista została przyniesiona ale nie było wszystkich podpisów, dlatego sprawa jest nie zakończona.

Do pkt. 13

Radny Antoni Banel zapytał jakie osoby były na wyciecze w Dubnej? Stwierdził, iż opłata za śmiecie w Gołdapi będzie wysoka. Mimo obietnic ulica Sosnowa nie będzie zrobiona. Gmina dopłaciła do PEC 1.700 tys. zł.

Radny Piotr Kuśtowski poinformował, iż na posiedzeniu wrześniowym komisji obywatelskiej zajmiemy się bezpańskimi psami i zaproponujemy dodatkowe środki na schronisko dla zwierząt.

Radny Marian Waraksa poinformował, iż wałęsające się psy w okolicach Bałupian są własnością Pana Mrzilka. Przebywają one na posesji byłej fermy. Należy wyegzekwować od tego Pana zajęcie się tymi psami.

Radny Jan Steć zwrócił uwagę, iż w czasie trwania Kartaczewa nie były wywożone pojemniki na śmieci. Góra śmieci wysypywała się z pojemników i zalegała wokół nich.

Radny Jarosław Dzienis zaapelował do sołtysów, aby motywowali mieszkańców do podłączania się do wybudowanych wodociągów. Obecnie tych podłączeń jest bardzo mało, a inwestycje były bardzo kosztowne.

Pani Czesława Jakubanis poruszyła sprawę przejścia – schodów od końca ulicy 11 Listopada do ulicy Żeromskiego. Przejście wymaga natychmiastowej naprawy, bo grozi nieszczęściem, jest bardzo niebezpieczne. Radny Piotr Kuśtowski poinformował, iż komisja obywatelska podczas objazdu rowerowego miasta wnioskowała o jak najszybszą naprawę. Obecnie trwa wyłonienie wykonawcy i prawdopodobnie do końca sierpnia zostanie to wyremontowane.

Do pkt. 14

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia sesji.

Protokołowała Przewodniczący Rady

 

Alicja Pietranis Wojciech Hołdyński

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

Pan

Marcin Przystawski

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

 

Dotyczy: interpelacji z dnia 08.08.2012 r. - propozycja wprowadzenia opłat na parkingu przy

placu za reklamy umieszczone i ustawione na przyczepkach.

 

Uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy nie ma podstaw prawnych do pobierania opłat za umieszczanie reklam na terenach gminnych, w tym m.in. na parkingu przy placu oprócz reklam umieszczanych w pasie dróg publicznych. Opłaty za ww. reklamy mogłyby wpływać do gminy w przypadku wprowadzenia opłat za parkowanie na wspomnianym parkingu. Na parkingu nie ma ograniczeń odnośnie parkowania, a więc mogą z niego korzystać wszystkie pojazdy z ważną rejestracją i aktualnymi badaniami technicznymi.

Z poważaniem,

Jarosław Duchnowski

z-ca kierownika WIIK

Pan

Piotr Rant

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

 

Dotyczy: interpelacji z dnia 08.08.2012 r. - w/s przeglądu stanu nawierzchni dróg, są już usterki na nowowybudowanych drogach, czy te drogi są jeszcze na gwarancji.

Uprzejmie informuję, że drogi gminne wybudowane w ostatnich trzech latach są jeszcze na gwarancji w tym ul. Jodłowa, Spacerowa i droga dojazdowa do sanatorium do 4 grudnia 2012 r., a część Osiedla II, Kajki, Bema do września 2013 r. Przeglądy stanu ww. dróg są dokonywane w obecności Wykonawcy przynajmniej raz w roku i w przypadku pojawienia się usterek stwarzających zagrożenie są one przez Wykonawcę na bieżąco usuwane. Mniejsze usterki pozostawiane są do obserwacji. Ostatni przegląd został wykonany 28.08.2012 r.

 

Z poważaniem,

Jarosław Duchnowski

z-ca kierownika WIIK

Pan

Andrzej Pianka

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

 

Dotyczy: interpelacji z dnia 08.08.2012 r. - naprawy „kawałka” ulicy przy przejeździe kolejowym na ulicy Kolejowej i 1 Maja.

Uprzejmie informuję, że Urząd Miejski w Gołdapi zwrócił się do Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi z prośbą o naprawę skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. 1 Maja.

Z poważaniem,

Jarosław Duchnowski

z-ca kierownika WIIK

Pan

Józef Dominiuk

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

 

Dotyczy: interpelacji z dnia 08.08.2012 r. - usunięcia słupa betonowego elektrycznego uszkodzonego w wyniku wypadku i podłączenia lampy oświetleniowej w miejscowości Grabowo przy blokach.

Ww. słup elektryczny wraz z lampą oświetleniową to własność PGE Dystrybucja S.A. Zakład Sieci Ełk. W rozmowie telefonicznej z Panem Rynkiewiczem z Posterunku Energetycznego w Gołdapi uzyskałem informację, że słup będzie wymieniony do końca listopada bieżącego roku.

 

Z poważaniem,

Jarosław Duchnowski

z-ca kierownika WIIK

 

Pan

Antoni Banel

Radny Rady Miejskiej

 

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 8 sierpnia 2012 r w sprawie:

 

Drogi w miejscowości Jabramowo.

Zostało zlecone okazanie granic dla podmiotu który wygrał przetarg na prace geodezyjne zlecane przez Urząd Miejski w Gołdapi. Po zakończeniu prac będzie można określić czy postawione ogrodzenie zostało wykonane prawidłowo.

W czasie budowy chodnik został wykonany w miejscu istniejącego chodnika.

Obecnie utrudniony jest przejazd pojazdów większych niż samochody osobowe. Pojazdy o większych gabarytach mają możliwość przejazdu drogą przy istniejącym boisku.

 

Ustawienie znaków zakazu na ulicy Konstytucji 3-go maja.

Sprawa została przekazana do zarządcy drogi czyli Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi i Starostwa Powiatowego w Gołdapi.

 

Pan

Ryszard Wrzosek

Radny Rady Miejskiej

 

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 8 sierpnia 2012 r w sprawie:

Przeglądu drzew na drogach

 

Zarządcy dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych przedkładają roczny plan cięć drzew na swoich drogach. Plan ten jest opiniowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Na drogach gminnych cięcia wykonywane są na bieżąco po uzyskaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i zgody Starosty Powiatowego, w miarę potrzeb oraz posiadanych środków finansowych. Cięcia następują w większości po otrzymaniu informacji od mieszkańców oraz po stwierdzeniu konieczności ich dokonania w czasie objazdu dróg przez pracowników Urzędu.

Potrzeby związane z cięciem i przeglądem drzew są dużo większe niż przeznaczone na ten cel środki finansowe.

 

 

Szanowny Pan

Leon Korotko

Sołtys wsi Kośmidry

19-500 Gołdap

 

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 8 sierpnia 2012 r

W sprawie naprawy drogi Kośmidry

Główną przyczyna stanu torowiska jako oraz części dróg w m. Kośmidry i Jabłońskie jest wykorzystywanie ich podczas ćwiczeń przez pojazdy ciężkie tutejszej jednostki wojskowej. Pracownicy Urzędu Miejskiego już dwukrotnie skierowali pismo do dowódcy jednostki wojskowej w sprawie dokonania naprawy dróg lecz do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

 

    Pan Józef Bernatowicz

Sołtys sołectwa Juchnajcie

    Odpowiedź na interpelację złożona w dniu 8 sierpnia 2012 r

    Dotyczy wycięcia krzaków przy drogach.

    PHUP TRANSROM w ramach zamówienia publicznego wycenił pozycję dotyczącą wycinki krzaków na kwotę. 2,5 zł za 1 m² terenu porośniętego.

    Ze względu na ograniczone środki finansowe Urząd nie zlecał w roku bieżącym cięcia krzaków przy drogach gminnych dla PHUP TRANSROM. Cięcia wykonują ewentualnie osoby fizyczne po zawarciu odpowiedniej umowy z Gminą Gołdap

     

    Pan Bogdan Gadaszewski

    Sołtys sołectwa Zatyki

    Odpowiedź na interpelację złożona w dniu 8 sierpnia 2012 r

    Dotyczy wykonania rowu przydrożnego w m. Wilkasy.

    Ze względu na istniejącą nawierzchnię z kamienia polnego tzw bruk oraz stan władania gruntów przyległych wykonanie rowu na dzień dzisiejszy nie jest możliwe.

    Zgodnie z ustaleniami z miesiąca maja oraz rozmową telefoniczną prace mogą zostać rozpoczęte po wyrażeniu pisemnej zgody właściciela gruntów przyległych na odprowadzenie wód z przydrożnego rowu.

 

Pan

Piotr Kuśtowski

Radny Rady Miejskiej

 

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 8 sierpnia 2012 r w sprawie:

 

W sprawie wykonania podwyższonego przejścia na ulicy Żeromskiego

Sprawa została przekazana do zarządcy drogi czyli Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi i Starostwa Powiatowego w Gołdapi.

 

Pan

Piotr Kuśtowski

Radny Rady Miejskiej

 

W odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 8 sierpnia 2012 r w sprawie:

W sprawie wykonania drogi przy ciepłowni na ul. Żeromskiego

Obecnie przejazd od ulicy Żeromskiego do ulicy Kombatantów odbywa się po starym pasie drogowym, który częściowo przebiega przez grunty pana Stanisława Andrysiewicza, właściciela ciepłowni.

Zgodnie z informacją uzyskaną od pana Andrysiewicza, nowy przebieg drogi wykona dopiero po zakończeniu wszystkich inwestycji ciepłowniczych w mieście. Do tej pory przejazd odbywać się będzie jak dotychczas.

 

Szanowny Pan

Jarosław Dzienis

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

Dotyczy: interpelacji z 08.08.2012 r. - czy ze środków gminnych nie będziemy dofinansowywać ciepła, bo podłączenie wszystkich kotłowni do ciepłowni Pana Andrysiewicza nie będzie możliwe w tym i następnym roku.

Uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy do ciepłowni Pana Andrysiewicza podłączone są następujące kotłownie: Partyzantów 28, Plac Zwycięstwa 10 i Wolności 9. Według zapewnień pana Stanisława Andrysiewicza do 30.09.2012 r. mają zostać podłączone kolejne dwie kotłownie: Żeromskiego 3 i Wąska 11.

Podłączenie kotłowni: Warszawska 1 i Popiełuszki 2 nastąpi w ciągu 1,5 miesiąca od dnia otrzymania przez pana Andrysiewicza dofinansowania ze środków unijnych. Planowane otrzymanie środków to druga połowa września br.

Pozostałe kotłownie, tj.: Konstytucji 3 Maja 3 i Żeromskiego 18 planowane są do podłączenia w 2013 r. Do tego czasu będą opalane olejem opałowym.

W przypadku kotłowni: Armii Krajowej 36 prowadzone są rozmowy ze Wspólnotą Mieszkaniową w sprawie jej kupna bądź dzierżawy. Ewentualne podłączenie kotłowni do ciepłowni może nastąpić w 2014 r.

Kotłownie, które nie zostaną podłączone do ciepłowni mają być przekazane w zarząd Administracji Domów Mieszkalnych Sp. z o.o. w Gołdapi. Spółka powinna ustalić opłaty za energię cieplną rzeczywiste, aby nie występowała, tak jak do tej pory, konieczność dotowania przez Gminę.

 

 

Pan

Jan Steć

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

 

Dotyczy: interpelacji z dnia 08.08.2012 r. - czy są opóźnienia w podłączeniach kotłowni c.o. i

które to kotłownie.

Uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy do ciepłowni Pana Andrysiewicza podłączone są następujące kotłownie: Partyzantów 28, Plac Zwycięstwa 10 i Wolności 9. Według zapewnień pana Stanisława Andrysiewicza do 30.09.2012 r. mają zostać podłączone kolejne dwie kotłownie: Żeromskiego 3 i Wąska 11.

Podłączenie kotłowni: Warszawska 1 i Popiełuszki 2 nastąpi w ciągu 1,5 miesiąca od dnia otrzymania przez pana Andrysiewicza dofinansowania ze środków unijnych. Planowane otrzymanie środków to druga połowa września br.

Pozostałe kotłownie, tj.: Konstytucji 3 Maja 3 i Żeromskiego 18 planowane są do podłączenia w 2013 r. Do tego czasu będą opalane olejem opałowym.

W przypadku kotłowni: Armii Krajowej 36 prowadzone są rozmowy ze Wspólnotą Mieszkaniową w sprawie jej kupna bądź dzierżawy. Ewentualne podłączenie kotłowni do ciepłowni może nastąpić w 2014 r.

W stosunku do naszych wcześniejszych ustaleń z właścicielem ciepłowni nastąpiły opóźnienia w podłączaniu naszych kotłowni przez pana Stanisława Andrysiewicza (tłumaczy to kłopotami z terminowym uzyskiwaniem transz dotacji unijnej). W niektórych przypadkach są to opóźnienia nawet wielomiesięczne.

 

 

Autor: Alicja Pietranis
Data utworzenia: 04-10-2012 12:08:14
Autor edycji: Alicja Pietranis
Data edycji: 04-10-2012 12:08:14