GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W GOŁDAPI
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gołdapi, podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
Większość osób uzależnionych, doświadczając negatywnych konsekwencji swojego picia, próbuje samodzielnie poradzić sobie z problemem. Uzależnieni starają się okresowo powstrzymać od spożywania alkoholu lub ograniczyć jego ilość, zmieniają rodzaje trunków, czas i miejsce picia, przyjmują leki uspokajające lub nasenne, czasem przeciwdepresyjne, wszywają Esperal, składają przysięgi w Kościele. Próby te jednak kończą się niepowodzeniem, a jednocześnie uzależnieni nie szukają pomocy specjalistycznej i reagują sprzeciwem na propozycję skorzystania z leczenia w placówce lecznictwa odwykowego. W związku z tym, osoby uzależnione częściej trafiają do lecznictwa odwykowego na skutek presji otoczenia (rodziny, pracodawcy, sądu) niż w wyniku własnej refleksji i wynikającej z niej decyzji.
Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
-
rozpad życia rodzinnego
-
demoralizację nieletnich
-
uchylają się od pracy
-
systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny
Siedziba:
Centrum-Dydaktyczno Szkoleniowe
ul. Partzantów 31 pok. 72 II piętro
19-500 Gołdap
tel. 570 750 099
Przewodniczaca GKRPA - Dorota Łasica
Sekretarz GKRPA - Jolanta Kabat
Członkowie: Ryszard Antolak, Czesława Borkowska, Zofia Burel, Celina Ostrowska, Mirosława Poniatowska
Wnioski w sprawie procedury zmierzającej do orzeczenia postanowienia o przymusowym leczeniu można składać w godzinach pracy Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego.
PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY
DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH, ICH RODZIN ORAZ OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY W RODZINIE
W ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, funkcjonuje Punkt Informacyjno - Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych, Ich Rodzin oraz Osób Doświadczających Przemocy w Rodzinie.
Oferta punktu obejmuje:
-
konsultacje z zakresu terapii uzależnień, oraz terapii przemocy w rodzinie
-
konsultacje prawne (po wcześniejszym umówieniu się)
-
grupę wsparcia dla osób uzależnionych , które odbyły terapię na poziomie podstawowym i utrzymują abstynencję
-
możliwość otrzymania informacji na temat ośrodków leczenia uzależnień
Na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Osoby doznające przemocy w rodzinie i świadkowie przemocy mogą dzownić do Pogotowia "Niebieska Linia" bezpłatnie i przez całą dobę pod nr telefonu 800-12-00-02 i uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną i prawną oraz informacje o placówkach, w których osoby doznające przemocy mogą uzyskać pomoc i wsparcie.
Siedziba:
Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowe
ul. Partyzantów 31 pok. 72 II piętro
19-500 Gołdap
tel. 570 750 099
Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień – Jolanta Kabat
czynny:
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 16.00 oraz 16.00 - 18.00 zajęcia grupy wsparcia (dla osób, które zakończyły program podstawowej terapii uzależnienia)
Konsultacje prawne: pierwszy i drugi wtorek każdego miesiaca w godz. 16:00 - 18:00
Prawnik - Barbara Woźniak
tel. 690 966 670
HARMONOGRAM KONTROLI
punktów sprzedaży napojów alkoholowych : do spożycia w miejscach sprzedaży / do spożycia poza miejscem sprzedaży na rok 2020:
Zakres Kontroli:
- kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;
- sprawdzenie posiadanych zezwoleń;
- sprawdzenie wiarygodności oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych, weryfikacja wydruków z kas fiskalnych;
- sprawdzenie przestrzegania innych zasad: niezgodna z prawem promocja i reklama napojów alkoholowych, brak w miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych informacji o szkodliwości spożywania alkoholu, zatrudnienie osób nieletnich do sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.