w sprawie ustalania szczegółowych zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych przypadających Gminie Gołdap...

UCHWAŁA Nr LIV/338/10

Rady Miejskiej w Gołdapi

z dnia 4 listopada 2010r.

w sprawie ustalania szczegółowych zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych przypadających Gminie Gołdap lub jej jednostkom podległym (do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

 

Na podstawie art. 59 ust. 2 i ust. 3ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240; z 2010 r. Nr 28, poz. 146) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591; z 2002 r. Nr 23 poz. 220; Nr 62 poz. 558; Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806; z 2003 r. Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568; z 2004 r. Nr 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203; z 2005 r. Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz. 1457; z 2006 r. Nr 17 poz. 128, Nr 181 poz. 1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327; Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218; z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223 poz. 1458; z 2009 r. Nr 52 poz. 420, Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 142) Rada Miejska w Gołdapi uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania w całości lub w części, odraczania, rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, zwanych dalej "należnościami", przypadających Gminie Gołdap oraz jej jednostkom organizacyjnym, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zmianami) od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek poległym nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami", w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

§ 2. 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1)należności - rozumie się przez to należność pieniężną, o której mowa w § 1 /należność główna/, przypadającą od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności /należności uboczne/, na dzień złożenia wniosku o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie jej płatności na raty,

2)uldze w spłacie należności - rozumie się przez to odroczenie terminu zapłaty należności lub rozłożenie płatności należności na raty,

3)przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania,

4)działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć działalność gospodarczą, do której mają zastosowanie reguły konkurencji określone w przepisach części trzeciej tytułu VII rozdziału 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

§ 3. 1. Należność może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1)osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku lub nie pozostawiając żadnych spadkobierców albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł;

2)osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3)zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4)jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

    1. zachodzi ważny interes dłużnika z uwagi na zdarzenie losowe, w szczególności: pożar, powódź,huragan, gradobicie lub interes publiczny;

    2. wyegzekwowanie należności zagraża egzystencji dłużnika,

    3. nie można ustalić dłużnika lub miejsca jego pobytu,

    4. wysokość należności stanowi kwotę mniejszą niż lub równą trzykrotności przesyłki pocztowej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

2. Umorzenie należności, za wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 może nastąpić tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności należności na raty nie zapewnia spłaty tej należności.

3. Umorzenie należności może nastąpić na wniosek dłużnika, natomiast w przypadkach o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8- również z urzędu.

4. Uchwała niniejsza nie reguluje postępowania w przypadku należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, które powstały w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.

§ 4. 1. Umorzenie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.

2. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności, należy określić termin zapłaty pozostałej części. Jeżeli dłużnik nie dotrzymał odroczonego terminu zapłaty, niespłacona należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnościami ubocznymi.

§ 5. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym może nastąpić, na wniosek dłużnika, odroczenie terminu zapłaty należności lub rozłożenie płatności należności na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz interes Gminy lub jej jednostki podległej.

2. Okres odroczenia lub rozłożenia na raty nie może przekroczyć 36 miesięcy.

3. W razie niedotrzymania odroczonego terminu zapłaty należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnościami ubocznymi.

§ 6. 1. Do umarzania lub udzielania ulgi w spłacie należności cywilnoprawnych uprawniony jest Burmistrz Gołdapi. Umarzanie lub udzielenia ulgi następuje w drodze zarządzenia.

2. Jeżeli należność pieniężna przypadająca jednostkom podległym Gminy Gołdap nie przekracza kwoty 2.000 zł do umarzania oraz udzielania ulgi w spłacie należności uprawnieni są dyrektorzy/kierownicy tych jednostek.

§ 7. 1. Umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności może nastąpić po dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i stwierdzeniu istnienia okoliczności uzasadniających umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności. Każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

2. Umorzenie lub udzielenie ulg w spłacie należności może być cofnięte, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których należność umorzono lub udzielono ulgę w jej spłaceniu okazały się fałszywe albo, że dłużnik wprowadził w błąd, co do okoliczności, które stanowiły podstawę umorzenia lub udzielenie ulg.

§ 8. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty należności cywilnoprawnych dłużnik składa do uprawnionego organu wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne wskazane we wniosku.

    2. Do wniosku dłużnik zobowiązany jest załączyć oświadczenie o sytuacji majątkowej.

    3. Organ może żądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

    4. W przypadku, gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca, do postępowania w sprawie umarzania, odroczenia lub rozłożenia na raty należności cywilnoprawnych stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz inne obowiązujące w tym zakresie przepisy.

    5. Dłużnik ubiegający się o pomoc określoną w ust. 4 zobowiązany jest do przedstawienia Burmistrzowi wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis lud de minimis w rolnictwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis lub de minimis w rolnictwie otrzymanej w tym okresie oraz informacji o każdej innej pomocy niż de minimis lud de minimis w rolnictwie w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, w związku z którymi będzie udzielona niniejszą uchwała pomoc de minimis lub de minimis w rolnictwie,

2) oświadczeń, że przedsiębiorca nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu pkt 9-11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw.

    6. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty, odsetki liczone są w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty. Bieg naliczenia odsetek zostaje przerwany w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia doręczenia dłużnikowi decyzji.

    7. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono, albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się wymagalna natychmiast wraz z należnymi odsetkami.

§ 9. 1.Burmistrz Gołdapi przedstawi Radzie Miejskiej zbiorczą informację dotyczącą umorzonych należności oraz ulg w spłacie należności Gminy Gołdap i jej jednostek podległych, udzielonych w trybie określonym niniejszą uchwałą.

2. Informacje, o których mowa w ust 1 sporządzane są narastająco według stanu na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku kalendarzowego i dołączone do sprawozdań z wykonania budżetu Gminy Gołdap – za I półrocze i za rok budżetowy.

§ 10. Traci moc uchwała Nr XLIII/268/06 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 13 czerwca 2006 r w sprawie ustalania szczegółowych zasad umarzani, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych przypadających Gminie Gołdap lub jej jednostkom organizacyjnym (do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gołdapi.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Remigiusz Karpiński

Autor: Alicja Pietranis
Data utworzenia: 03-01-2011 9:07:58
Autor edycji: Alicja Pietranis
Data edycji: 03-01-2011 9:07:58