Protokół z Sesji z 6.12.2010r.

 

P r o t o k ó ł Nr II /2010

 

z II posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Gołdapi odbytego w dniu 6 grudnia 2010 roku

 

 

Na posiedzeniu obecni wg załączonej listy -18.

Nieobecny usprawiedliwiony – Marian Waraksa

Obradom przewodniczył Wojciech Hołdyński

Protokołowała Iwona Urban.

Godzina rozpoczęcia – 1300 , zakończenia – 1510.

 

 

Porządek posiedzenia:

 

    1. Otwarcie posiedzenia.

    2. Przedstawienie porządku posiedzenia.

    3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

    4. Ślubowanie Burmistrza Gołdapi.

    5. Podjęcie uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Gołdapi.

    6. Podjęcie uchwały w sprawie określenia sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

    7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłaty za zrzut ścieków z pojazdów asenizacyjnych w punktach zlewnych w Gminie Gołdap.

    8. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap.

    9. Wolne wnioski i zapytania.

    10. Zamknięcie obrad.

 

Do pkt.1

 

Posiedzenie sesji Rady Miejskiej otworzył Pan Wojciech Hołdyński. Powitał zebranych, stwierdził, iż w sesji uczestniczy 18 radnych zatem podejmowane uchwały będą prawomocne.

 

 

Do pkt. 2

 

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił porządek posiedzenia.

Radny Jan Steć zgłosił wniosek formalny o wyłączenie z porządku posiedzenia dwóch projektów uchwał: sprawie określenia stawki opłaty za zrzut ścieków z pojazdów asenizacyjnych w punktach zlewnych oraz w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap.

 

Radni w głosowaniu jawnym większością głosów -13 przeciw, 3 za i 2 wstrzymujące odrzucili wniosek.

 

 

Do pkt. 3

 

Do protokołu z ostatniej sesji uwag nie wniesiono i w głosowaniu jawnym jednogłośnie został on przyjęty.

 

 

Do pkt. 4

 

Przewodniczący Rady poinformował, iż w tym punkcie przyjmie ślubowanie Burmistrza Gołdapi VI kadencji Pana Marka Aleksandra Mirosa.

Pan Marek Miros złożył wobec rady i obecnych gości ślubowanie na Burmistrza Gołdapi o następującej treści:

Obejmując urząd burmistrza gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg”.

Przewodniczący Rady Miejskiej pogratulował Panu Markowi Mirosowi zwycięstwa w wyborach oraz życzył sukcesów w pracy na rzecz Gminy.

 

Do pkt. 5

 

Pan Wojciech Hołdyński przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Gołdapi. Poinformował, że projekt nie uwzględnia podwyżki i że wysokość wynagrodzenia jest niezmienna od stycznia 2009 roku.

Radny Tadeusz Faliński zadał pytanie: co to jest dodatek specjalny? Odpowiedzi udzieliła Pani Jadwiga Mackiewicz, inspektor prowadząca kadry Urzędu Miejskiego. Poinformowała zebranych, że w przypadku Burmistrza dodatek specjalny jest to stały składnik wynagrodzenia.

Radny Andrzej Pianka zadał pytanie: czy poszczególne stawki wynagrodzenia są stawkami maksymalnymi.

Odpowiedzi udzielił Burmistrz, poinformował , że tylko dwa pierwsze składniki jego uposażenia są maksymalne.

Radny Jan Steć podzielił się z radnymi zdaniem, iż Burmistrz, przy tak wysokim poparciu społeczeństwa, co uwidocznił wynik wyborów, powinien wszystkie składniki wynagrodzenia mieć maksymalne.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę. Burmistrz podziękował za podjęcie uchwały.

 

Uchwała Nr II/5/2010

/ w załączeniu/

 

Do pkt. 6

 

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Następnie Pani Justyna Charkiewicz, krótko omówiła potrzebę podjęcia uchwały.

Radni jednogłośnie uchwałę podjęli.

 

Uchwała Nr II/6/2010

 

/ w załączeniu/

Do pkt. 7

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Gołdapi przedstawił projekty uchwał:

  • w sprawie ustalenia opłaty za zrzut ścieków z pojazdów asenizacyjnych w punktach zlewnych w Gminie Gołdap, oraz

  • w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap.

Radny Marian Mioduszewski poinformował obecnych, że rada może tylko zatwierdzić lub odrzucić uchwałę.

Radny Jan Steć zaproponował powołanie komisji, która zbadałaby racjonalność wprowadzenia podwyżek wody.

Burmistrz Gołdapi powiedział, że podwyżki wprowadzić trzeba, ponieważ Gmina poczyniła wiele inwestycji. Zakładano, że zużycie wody na wsiach gdzie podłączono wodociągi będzie większe, a rzeczywistość pokazuje, że mieszkańcy ci nie wykorzystują nawet połowy planowanego zużycia.

Radny Antoni Banel zaproponował, że skoro mieszkańcy wsi zużywają małe ilości wody w porównaniu z mieszkańcami miasta, to należy obciążyć kosztami opłaty abonamentowej mieszkańców wsi.

Radny Mariusz Kowalczuk zaproponował, żeby i tak już wysokie opłaty za wodę utrzymać na dotychczasowym poziomie.

Pan Marek Miros powiedział, że nie można dzielić mieszkańców Gminy na miastowych i mieszkańców wsi.

Radny Tadeusz Faliński przedstawił przez siebie wyliczone koszty podwyżki wody i ścieków. Zauważył, że wprowadzenie opłat abonamentowych dla przeciętnej rodziny nie będzie bez znaczenia.

Radny Andrzej Pianka przedstawił swoją kalkulację i poprosił Panią Anettę Leszczyńską, główną księgową PWiK-u o opinię na ten temat.

Pani Anetta Leszczyńska przedstawiła wysokość opłaty abonamentowej i starała się uzasadnić potrzebę wprowadzenia nowych taryf.

 

Przewodniczący przeszedł do głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za zrzut ścieków z pojazdów asenizacyjnych w punktach zlewnych w Gminie Gołdap.

 

Nikt z radnych nie opowiedział się za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za zrzut ścieków z pojazdów asenizacyjnych w punktach zlewnych w Gminie

 

Do pkt. 8

 

Przewodniczący Wojciech Hołdyński zapytał , czy główna księgowa PWiK jest upoważniona do złożenia ewentualnego wniosku o przedłużenie czasu obwiązywania dotychczasowych taryf, co umożliwiłoby Radzie przeprowadzenia dodatkowych konsultacji na ten temat.

Pani Anetta Leszczyńska poinformowała, że zgodnie z KRS upoważnienie posiada Prezes Zarządu – nieobecny na dzisiejszej sesji.

Pani Barbara Woźniak wyjaśniała jakie będą skutki, gdy rada nie podejmie uchwały.

 

Rada jednogłośnie nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap.

 

 

Radny Marian Mioduszewski zgłosił wniosek formalny o zmianę porządku obrad poprzez dodanie pkt. : podjęcie uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf przedstawionych przez PWiK.

W głosowaniu jawnym radni 9 głosami za i 9 wstrzymującymi odrzucili powyższy wniosek.

 

 

Do pkt. 9

 

Radny Marian Mioduszewski zadał pytanie: co zrobiono do tej pory w sprawie przejścia dla pieszych na ulicy Mazurskiej przy budynku nr 27.

Odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Swatek, kierownik wydziału WIK Urzędu Miejskiego w Gołdapi. Poinformował, iż na ulicy Mazurskiej przy budynku nr 21 jest przejście dla pieszych. Na nowe przejście potrzebna jest zgoda Policji na zmianę organizacji ruchu.

Radny Józef Dominiuk zadał pytanie, kto zajmie się odśnieżaniem drogi Grabowo – Rudzie – Wilkasy – Kozaki, ponieważ droga jest w złym stanie oraz w imieniu mieszkańców osiedla w Grabowie prosił o odśnieżanie drogi wewnętrznej osiedla.

Odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Swatek, kierownik wydziału WIK Urzędu Miejskiego w Gołdapi, że zimowym utrzymaniem tych dróg zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych, a drogę wewnętrzną na osiedlu w Grabowie można odśnieżyć sprzętem odśnieżającym drogi gminne.
Radny Andrzej Pianka zasugerował, że należy rozważyć zaproszenie na sesję Rady Miejskiej byłych radnych- mieszkańców naszej gminy Pana Mariana Podziewskiego - Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Pana Jarosława Słomę – Wicemarszałka Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego.

Pan Józef Wawrzyn- Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gołdapi po udzieleniu głosu przez Przewodniczącego poinformował zebranych, o podpisaniu umowy na dofinansowanie jednego z dwóch złożonych projektów na rewitalizację obiektów Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

 

 

 

 

 

 

Do pkt.10

 

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia posiedzenia sesji.

 

 

 

Protokołowała Przewodniczący Rady Miejskiej

 

/-/Iwona Urban /-/ Wojciech Hołdyński

 

Autor: Alicja Pietranis
Data utworzenia: 16-12-2010 13:01:48
Autor edycji: Alicja Pietranis
Data edycji: 16-12-2010 13:04:00