Szczegóły zmiany:

Strona: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Operacja: Moduł - zmiana zawartości
Autor: malgorzatat
Data: 07-07-2023 10:10
Poprzednia zawartość:

 

 

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W GOŁDAPI

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gołdapi, podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Większość osób uzależnionych, doświadczając negatywnych konsekwencji swojego picia, próbuje samodzielnie poradzić sobie z problemem. Uzależnieni starają się okresowo powstrzymać od spożywania alkoholu lub ograniczyć jego ilość, zmieniają rodzaje trunków, czas i miejsce picia, przyjmują leki uspokajające lub nasenne, czasem przeciwdepresyjne, wszywają Esperal, składają przysięgi w Kościele. Próby te jednak kończą się niepowodzeniem, a jednocześnie uzależnieni nie szukają pomocy specjalistycznej i reagują sprzeciwem na propozycję skorzystania z leczenia w placówce lecznictwa odwykowego. W związku z tym, osoby uzależnione częściej trafiają do lecznictwa odwykowego na skutek presji otoczenia (rodziny, pracodawcy, sądu) niż w wyniku własnej refleksji i wynikającej z niej decyzji.

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:

  1. rozpad życia rodzinnego

  2. demoralizację nieletnich

  3. uchylają się od pracy

  4. systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny

Siedziba:
Centrum-Dydaktyczno Szkoleniowe
ul. Partzantów 31 pok. 72  II piętro
19-500 Gołdap

tel. 570 750 099

Przewodniczaca GKRPA - Dorota Łasica
Sekretarz GKRPA - Jolanta Kabat

Członkowie: Ryszard Antolak, Czesława Borkowska, Zofia Burel, Celina Ostrowska, Mirosława Poniatowska

Wnioski w sprawie procedury zmierzającej do orzeczenia postanowienia o przymusowym leczeniu można składać w godzinach pracy Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego.

 

PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY (PIK)

DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH, ICH RODZIN ORAZ OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY W RODZINIE ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY GOŁDAP

 

Oferta Punktu Gminy Gołdap obejmuje:

  • konsultacje z zakresu terapii uzależnień, oraz terapii przemocy w rodzinie,

  • grupę wsparcia dla osób uzależnionych , które odbyły terapię na poziomie podstawowym i utrzymują abstynencję,

  • konsultacje prawne (po wcześniejszym umówieniu się),

  • możliwość otrzymania informacji na temat ośrodków leczenia uzależnień. 

Siedziba:
Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowe
ul. Partyzantów 31, piętro II, pokój nr 72
19-500 Gołdap
tel. 570 750 099

czynny:
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:    8.00 - 16.00  oraz 16.00 - 18.00 zajęcia grupy wsparcia (dla osób, które zakończyły program podstawowej terapii uzależnienia)
Przyjmuje Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień – Jolanta Kabat

Konsultacje prawne: pierwszy i drugi wtorek każdego miesiaca w godz. 16:00 - 18:00

Terminy konsultacji z prawnikiem w 2023 r. 

-wtorek: (03.01.2023 r., 10.01.2023 r., 07.02.2023 r., 14.02.2023 r., 07.03.2023 r., 14.03.2023 r. , 04.04.2023 r., 11.04.2023 r., 09.05.2023 r., 23.05.2023 r., 06.06.2023 r., 13.06.2023 r., 04.07.2023 r., 11.07.2023 r.

Przyjmuje Prawnik - Barbara Woźniak

Konsultacje i porady w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym udzielane są w trybie stacjonarnym z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Z uwagi na trwający stan epidemiczny wywołanym COVID-19, istnieje również możliwość skorzystania z pomocy świadczonej przez Punkt za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji: kontaktu telefonicznego.

W obydwu przypadkach, w celu skorzystania z porady lub konsultacji, należy wcześniej dokonać zapisu (dla zwiększenia bezpieczeństwa preferowane są zapisy telefoniczne) pod nr tel.: 570 750 099.

Porady w PIK są bezpłatne.

 

HARMONOGRAM KONTROLI

 punktów sprzedaży napojów alkoholowych : do spożycia w miejscach sprzedaży / do spożycia poza miejscem sprzedaży  na rok 2023: 

Zakres Kontroli:

- kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;

- sprawdzenie posiadanych zezwoleń;

- sprawdzenie wiarygodności oświadczeń  o wartości sprzedaży napojów alkoholowych, weryfikacja wydruków z kas fiskalnych;

- sprawdzenie przestrzegania innych zasad: niezgodna z prawem promocja i reklama napojów alkoholowych, brak w miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych informacji o szkodliwości spożywania alkoholu, zatrudnienie osób nieletnich do sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Projekt „Otwórz się na pomoc”  w Gminie Gołdap

Gmina Gołdap w ramach realizacji zadań wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2026 dołączyła do projektu „Otwórz się na pomoc”. W ramach projektu zostaną udostępnione 4 interaktywne filmy:

  1. W sieci  - uzależnienie od komputera i gier komputerowych
  2. Umiar – uzależnienie od alkoholu
  3. Przemoc – przemoc w szkole
  4. Dopalacze – uzależnienie od dopalaczy i narkotyków.

Od decyzji użytkownika zależy to, jak potoczy się historia, a możliwych jest kilka zakończeń. Film staje się więc grą, w której użytkownik dokonuje wyborów w temacie uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, bezpieczeństwa w sieci, przemocy w szkole. sam wybiera swoją ścieżkę - jego wybory doprowadzą go do uzależnienia lub uchronią przed tym problemem.

Co ważne wszystkie filmy zawierają również historie dla rodziców wraz z poradami, z których dowiedzą się jak radzić sobie z problematyką uzależnienia dzieci od  komputera i  gier komputerowych, alkoholu, narkotyków i dopalaczy oraz gdy dziecko doświadcza przemocy w szkole lub jest jej sprawcą.

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich filmów i zapraszamy Państwa do projektu, aby edukować z nami młodzież i rodziców.

Otwórz się na pomoc - W Sieci

Zalogujesz się do życia, nim będzie za późno?

Projekt „Otwórz się na pomoc – W Sieci” to interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Scenariusz filmu został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek.

Zadaniem widzów jest pokierowanie losami Dominika – 12-letniego chłopca, który musi zmierzyć się                            z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Podjęte przez widzów decyzje                                  w trakcie filmu mają wpływ na przebieg fabuły. Jedne wybory przybliżają Dominika do rodziny, inne sprawiają, że coraz bardziej zatapia się w świecie cyfrowego uzależnienia.

To, jak zakończy się ta historia, zależy więc tylko od Ciebie.

Wejdź do gry

<iframe src="https://goldap.naszemiasto.pl/gmina-goldap-otworz-sie-na-pomoc-alkohol/re" style="border:0px #ffffff none;" name="myiFrame" scrolling="no" frameborder="1" marginheight="0px" marginwidth="0px" height="600px" width="100%" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen></iframe>