Informacja Burmistrza Gołdapi o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP zarządzonych na dzień 9 października 2011 r.

 

I N F O R M A C J A
Burmistrza Gołdapi
z dnia 24 sierpnia 2011 r.

o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP zarządzonych na dzień 9 października 2011 r.

I. Dopisanie wyborcy niepełnosprawnego do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów głosowania, w których znajdują się lokale obwodowych komisji wyborczych dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Na pisemny wniosek wniesiony do Urzędu Miejskiego w Gołdapi, Plac Zwycięstwa 14, do dnia 25 września 2011r.(pok. nr 19, do godz.15.15) wyborca niepełnosprawny będzie dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. We wniosku należy podać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, nr ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania. Wykaz lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się w OBWIESZCZENIU Burmistrza Gołdapi z dnia 17 sierpnia 2011 r.

II. Głosowanie przez pełnomocnika.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat oraz wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym  lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r   o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2010r.  Nr 214, poz.1407, z późn.zm) w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: 1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art.12 ust.2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust.5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009r.Nr 153,poz.1227, z późn.zm.), 2) niezdolności do samodzielnej egzystencji ,ustalone na podstawie art.13 ust.5 ustawy wymienionej w pkt.1, 3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art.12 ust.2 ustawy wymienionej  w pkt.1, 4)orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, 5)orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów, 6) a także osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

 Pełnomocnikiem może być: tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Wyjątek: pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania zgłaszani przez komitety, jak również kandydaci w wyborach.
Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania następuje przez złożenie osobie upoważnionej przez Burmistrza Gołdapi najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów (tj. do dnia 7 października br.) stosownego oświadczenia lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach utworzonych w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej.

Zamiar głosowania przez pełnomocnika powinien być zgłoszony najpóźniej  do dnia 29 września 2011r. godz.15.15 do pełnomocnika ds. wyborów.

 

III.Głosowanie korespondencyjne.

Zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy, wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dnia 19 września 2011r. w tut. Urzędzie (pok. nr 5, do godz.16.00)  do pełnomocnika ds. wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Do zgłoszenia dołącza się kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Dodatkowo w zgłoszeniu, wyborca niepełnosprawny może żądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.       

Na  terenie Gołdapi wyznaczono do  celów głosowania korespondencyjnego Obwodową Komisję Wyborczą Nr 8 mieszczącą się w Urzędzie Miejskim w Gołdapi.

IV.  Informacje dodatkowe.

Wszelkie informacje na temat:

- spisu osób uprawnionych udzielane są w Urzędzie Miejskim, Plac Zwycięstwa 14, pok. nr 19 lub tel. 615 60 36 w godzinach pracy urzędu, tj.:
poniedziałek 8.00-16.00
wtorek-piątek 7.15-15.15,

- sposobów głosowania udzielane są w pok. nr 5 lub tel. 615 60 59, 615 60 50,

- fax. 615 08 00,

- mail: sekretariat@goldap.pl

 

Zastępca Burmistrza Gołdapi

/-/Jacek Morzy

 

Autor: Tomasz Mikielski
Data utworzenia: 24-08-2011 15:00:44
Autor edycji: Tomasz Mikielski
Data edycji: 21-09-2015 13:32:46